mh
Soru Sahibi
9 Şubat 2014 23:33

biküspit aort

hocam öncelikle teşekkür ederim. bende hafif aort yetmezliği (2 yaprakçıklı aort kapağı) var ve doktorlar aort damar genişlemesi yapar dediler. şu anda çıkan aort 35 mm aort kökü 28mm . bu oranda bir genişleme olmuş mu? normal çıkan aort milimi ne kadardır. doktora göre kapağımda şu anda hiç bir dejenerelik yokmuş sadece ufak bir kaçak varmış. bu hastalıkta ne zaman ameliyat öngörülmektedir. araştırdığım kadarıyla darlığın aksine yetmezlikte kapalı ameliyat yapılmıyormuş illa iman tahtasının kesilmesi ve kapakla beraber aort damarının da değişmesi gerekiyormuş. bazı doktorlar belki de bu hastalıkta hiç ameliyata gerek duyulmayacak diyor. fakat bu sözleri bana pek inandırıcı gelmiyor. bu hastalığın seyri nasıldır, ne zaman ameliyattan söz edilebilir, şu an bir genişlemeden söz edebilirmiyiz ve bu hastalığın ameliyat tercihleri hakkında bilgi almak isterim bu hastalıkta AMELİYAT KAÇINILMAZ BİR DURUMMUDUR?.. .yaşım 23 boy 1.84 kilo 93. ayrıca *** *** ** larda seyreden tansiyonum var ne önerirsiniz. şimdiden teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Neyyir Tuncay Eren
Kalp Damar Cerrahisi

Geçmiş olsun. Biküspid ama normal fonksiyon gören aort kapak ile normal bir yaşam süren bir çok insan var. Şu anda sizin hiç telaşlanmanıza gerek yok. 2 yılda bir eko yaptırın. Kilo almayın, enfeksiyonlardan kaçının, enfeksiyon durumunda etkili ve uygun antibiyotik tedavisi yaptırın. Tansiyonunuza dikkat edin.

14 Şubat 2014 22:48