KZ
Soru Sahibi
4 Nisan 2020 00:54

Bel ve kuyruk sokumu ağrısı

Hayırlı akşamlar hocam. Bel ağrımdan dolayı çektirdiğim emar sonucumu malum virüsten dolayı doktora göstermiyorum. Sanırım uzun bşr sürede göstemeyeceğim.Yardımcı olursanız sevinirim. Neyim var acaba. Uzun zamanfır hatta bir kaç yıldır kuyruk sokumu kemiğim ve kalça kemiklerim oturduğumda sürekli ağrıyor. Bel ağrılarımda arada olup hatta tutuluyor. LUMBOSAKRAL SPİNAL MRG KLİNİK BİLGİ: BEL AĞRISI ÇEKİM TEKNİĞİ: ÇOK DÜZLEMLİ, ÇOK SEKANSLI. BULGULAR: VERTEBRAL DİZİLİM KORPUS YÜKSEKLİKLERİ, KEMİK İLİĞİ SİNYAL İNTENSİTESİ NORMALDİR. İNTERVERTEBRAL DİSKLERDE DEJENERASYONA BAĞLI HİDRASYON KAYBI VARDIR. FASET EKLEMLERDE DEJENERATİF-HİPERTROFİK DEĞİŞİKLİKLER İLE BİRLİKTEDİR. L3-4 VE L4-5 İNTERVERTEBRAL DİSKLERİNDE ANTERİOR EPİDURAL YAĞLI MESAFE İLE SINIRLI BULGİNG VARDIR. VERTEBRA KORPUS KÖŞE KESİMLERİNDE YER YER MİNMAL ÖDEMİN DE EŞLİK ETTİĞİ YAĞLI KEMİK İLĞİ ÖDEMİ DEĞİŞİKLİKLERİ İZLENMİŞ OLUP SPONDİLARTOPATİLERE BAĞLI ROMANUS LEZYONUNU TEMSİL EDEBİLİR. DİĞER İNTERVERTEBRAL DİSK KONTURLARI NORMAL OLUP, FOKAL DİSK HERNİASYONU İZLENMEMİŞTİR. FORAMİNAL STENOZ İZLENMEMİŞTİR. KONUS MEDÜLLARİS NORMAL DÜZEYİNDE SONLANMAKTADIR. KAUDA EKİNA SİNİR LİFLERİ NORMALDİR.

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Engin Kesgin
Ortopedi ve Travmatoloji

Merhaba, bel agrisi ile karsimiza çıkan birçok hastalık vardir. Bunlardan biri bel fitigidir , bu rapor edilmemiş bu durum yok denilebilir. Bunun haricinde belde agri yapan romatolojik hastaliklar olabilir. Bu durum icin bir fizik tedavi ve romatoloji uzmanina başvurmalısınız. Corona bagli izolasyon donemi bittikten sonra başvurabilirsiniz. Bu donemde sirt ve bel kaslarini esnetici ve guclendirici izometrik hareketler ( ınternette bulabilirsiniz) yapabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimle

1 Mayıs 2020 11:37
KZ
Soru Sahibi

Hocam sakroiliak eklem mr Sadece şüpheli kısmına yer verdim Blateral sakroiliak eklemleri oluşturan kemikler de yer yer yağ adacıkların a bağlı tüm sekanslarda hiperintens karakterlerde silik sınırlı sinyal alanları izlenmiştir Bu sonuca göre ankilozan spondolit denilebilir mi hocam

18 Şubat 2021 06:56
Op. Dr. Engin Kesgin
Ortopedi ve Travmatoloji

Merrhaba, yaygin eklem agrilari ve sabah tutuklugu ile birlikte seyreden ilerleyici eklem kısıtlayıcı hastaliknolan romatolojik hastaliklardan A.S. tanisi klinik muayene ve bazi tetkiklerde konulabiliyor. Buna ragmen bazi hastalarda yuzde 10 gibi grupta hicbir lab ve tetkuerde belirlenemiyor. O yuzden bu hastalık bazi populasyo da 20 li 30 lu yaslarda başladığı düşünülüp kesin tanari 40 lu yaslarda konulabilmektedir. Bu baglamda elimizde belirli tetkiklerde tesgis kriterlerini karsilamiyorsa kesinlik bildiremiyoruz. Ama suphelendigimiz vakalar olabiliyor. Bu hususun romatoloji uzmani e birlikte karsilikli olarak tespit esilmesi gerekir. Sonuçta elinizdeki rapora gore bir durum var veya yok demek mümkün görünmüyor. Gecmis omsun dileklerimle.

18 Şubat 2021 19:36
Op. Dr. Engin Kesgin
Ortopedi ve Travmatoloji

Merrhaba, yaygin eklem agrilari ve sabah tutuklugu ile birlikte seyreden ilerleyici eklem kısıtlayıcı hastaliknolan romatolojik hastaliklardan A.S. tanisi klinik muayene ve bazi tetkiklerde konulabiliyor. Buna ragmen bazi hastalarda yuzde 10 gibi grupta hicbir lab ve tetkuerde belirlenemiyor. O yuzden bu hastalık bazi populasyo da 20 li 30 lu yaslarda başladığı düşünülüp kesin tanari 40 lu yaslarda konulabilmektedir. Bu baglamda elimizde belirli tetkiklerde tesgis kriterlerini karsilamiyorsa kesinlik bildiremiyoruz. Ama suphelendigimiz vakalar olabiliyor. Bu hususun romatoloji uzmani e birlikte karsilikli olarak tespit esilmesi gerekir. Sonuçta elinizdeki rapora gore bir durum var veya yok demek mümkün görünmüyor. Gecmis omsun dileklerimle.

18 Şubat 2021 19:36