İE
Soru Sahibi
30 Temmuz 2016 09:38

bel ağrısı hk.

Merhaba, Aşşağıda yazılı olan tahlil sonucumda ne anlattığını öğrenmeme yardımcı olurmusunuz.. Lomber lordoz normaldir. L5 sakralizedir. Lomber vertebra korpus yükseklikleri normaldir. L4-L5 intervertebral diskine bakan end-plate yüzlerde modic tip II dejenerasyon izlendi. Lomber intervertebral disklerde değişik derecelerde hidrasyon kaybı mevcuttur. L4-L5 intervertebral diskinde yükselik kaybı dikkati çekmektedir. Faset eklemlerde minimal hipertrofi mevcuttur. Aksiyal kesitler sagittal ve parasagittal kesitler ile birlikte değerlendirildiğinde; L4-L5 seviyesinde diffüz annüler taşma mevcut olup, anterior epidural alan ve her iki nöral foramen daralmıştır. Tüm seviyelerde spinal kanal genişliği tabiidir. Paravertebral alanlar normaldir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Engin Kesgin
Ortopedi ve Travmatoloji

bel omurgasında hafif derecede fıtıklaşma meyli gösteren diskler mevcut olduğudur. L5 sakralize olması lomber omurganın sakrum denilen kuyruk sokunun omurgası şeklinde görünümüdür. Bir çeşitli tipte anatomik görünümdür . hasta açısından önem arz etmez. tüm mevcut bulgularınızın ve MR sonuçlarıyla biriklte değerlendirilmesi gerekir. Bu sonuçlara göre çok anlamlı derecede fıtığını veya bel hastalığınız bulunmuyor. Yürüyüş, egzersiz aktif hayat sigara ve sadenter hayatta uzak durmak. asansör yerine merdiven kullanmak. Mümkün olduğu kadar hareketleri bir yaşam tarz bel hastalıklarından sizleri korur.

30 Temmuz 2016 10:19