ko
Soru Sahibi
13 Ağustos 2021 14:54

bağ doku hastalıkları

hocam 24 yaşında erkeğim otoimmuniteye yatkınlığım var.Henüz tanı konmadı ancak skleroderma veya lupus yönünde bir hastalık gelişeceği düşünülüyor.Ben hastalık gelişme süresinde ne yapabilirim? elimden gelen güneş koruyucu krem kullamak, spor yapmak ,glutensiz ve süt ürünsüz beslenmek. 5 aydır glutensiz besleniyorum bir intoleransım olmamasına rağmen.kesin kaynak bulamıyorum glutenin etkisi ile ilgili. Sizce glutensiz beslenmeli miyim ? Bu hastalık gelişmeden neler yapabilirim başka.Gelişmeme ihtimali var mıdır acaba bunları yaparsam? çok teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Onurcan Bey, Hastalık süreçleri ve risk faktörleri kişisel farklılıklar gösterebilir. Sigara, alkol, paketli gıda tüketimi, hareketsizlik gibi net risk faktörleri dışında genel öneriler yapmanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Kişisel değerlendirme ve buna göre düzenlemelerin planlanması gerektiği düşüncesindeyim.

14 Ağustos 2021 09:43