NF
Soru Sahibi
16 Eylül 2017 00:53

Akcigerkanseri

Mrh hocam babama 1 hafta once akciger kanser tanisi kondu.3B ve 4. Evre arasinda ilerledigini soylediler hastaligin.sag akciger ve nefes borusu qrasina yerlermis ameliyat gerektirmez dediler bronoskopi yapildi sonuclari bekliyoruz ozafagus 1/2 proksimal kesimi dilatedir.akciger parenkim alanlarinin degerlendirilmesinde sag hiler bolgeden sag akciger alt ve orta labo dogru uzanip adi gecen akciger loblarini tama yakin dolduran sag ana bronsu sararak subkarinal alani dolduran azigokaval bileske altinda vena cana superiyor ile ara planlari secilmeyen sag ana pulminer alteri saran bifurgasyona uzakligi 7mm en genis yerinde transvers capi 11.5x9.5 cm olcusunde yer kaplayan lezyon izlenmistir.lezyon subkarinal alanda ozefagusa basi etkisi olurturmaktadir.ozefagus ile ara planlari izlenmemistir.ayrica mevcut kitle sol atriyuma supheli invazyon gostermistir.her iki akcigerde sentrilobuler buzlu cam dansitesinde noduler gorunum izlenmistir.sag akcigerde yer yer fibroatelektatik lineer dansite degisikliklero izlenmistir.sag hemitoraksta prevval mayi izlenmistir. Diyor.hastaligin ilerlemesi hizlimidir.kemoterapi fayda gosterirmi diger organlara yayilmadurumu nedir nasil bir yol izlememiz gerekir lutfen bir aciklama yaparmisiniz kurtulma orani ne kadardir

1 cevap
Cevaplar (1)

Fethinde hanım, babanizda ileri evrede akciğer kanseri mevcut. Diğer organlara yayılıp yayilmadigini verdiğiniz bilgilerden anlamak mümkün değil ama durumu çok umutlu görünmüyor. Yine de kemoterapiyi iyi cevap verirse biraz rahatlaması ve daha uzun yaşaması mümkün olabilir. Hastanın durumu kemoterapi almaya uygunsa denemenizde fayda var

21 Eylül 2017 18:38