ŞA
Soru Sahibi
3 Ocak 2018 21:55

Akciger lenf nodu

Degerli hocam ben 1982 dogumluyum sene 1994 te pnömotoraks gecirdim toparlandım sene 2011 de tüberküloz gecirdim toparlandım şimdi nefes darlıgım vardı tomogrofi cekildi biri 24x10 diyeri 12x11 lenft nodu cıkmış ne yapılmalı korkuyorum sizce bi sıkıntı varmı yada geçmiş olan hastalıkların izimidir bu çıkanlar teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hasan Mutlu
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

İYİ GÜNLER, NORMALDE BU YAŞLARDA AKCİĞER İLE İLEGİLİ TÜMÖR GÖRÜLMESİ PEK OLAĞAN DEĞİLDİR ( KURAL DEĞİL, ÇOK GENÇ YAŞLARDA DA AKCİĞER TÜMÖRÜ GÖRÜLEBİLİR ANCAK ÇOK NADİR OLMAKTA). DAHA ÖNCE GEÇİRİLMİŞ TÜBERKÜLOZUN AKCİĞERDEKİ KALINTILARI DA BAZEN AKCİĞER TÜMÖRLERİNE ZEMİN HAZIRLAYABİLMEKTE. ONKOLOG OLDUĞUM İÇİN SORUNUZ VE ENDİŞELERİNİZ BU YÖNDE OLDUĞU İÇİN TÜMÖRLE İLGİLİ BİLGİ VERİYORUM. YOKSA NORMAL BİR ENFEKSİYONA İKİNCİL REAKTİF LENF NODLARI, BAZI GRANÜLOMATÖZ HASTALIKLAR GİBİ DAHA SIK GÖRÜLEN, OLMA İHTİMALİ YÜKSEK VE TÜMÖRLE İLGİLİ BİR DURUM OLMAYAN HASTALIKLAR OLABİLİR. BURADAN SÖYLEYECEĞİM, BOYUTU BÜYÜK, SEBAT EDEN VEYA BÜYÜMEYE DEVAM EDEN HER OLUŞUM DİKKATE ALINMALI VE BU NEDENLE MUTLAKA GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANI TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLMELİ, GEREKİRSE İLERİ GÖRÜNTÜLEME-BİOPSİ KARARI ALINMALI. EN İYİ KARARI SİZİ TAKİP EDEN, MUAYENE EDEN VE TETKİKLERİ DİREKT GÖREN HEKİMİNİZ VERECEKTİR.

4 Ocak 2018 09:10