ta
Soru Sahibi
18 Şubat 2019 01:14

7 Yasinda Cocuk Zeka Geriligi

Merhabalar, Iyiki varsiniz, 7 yasinda oglum var Almanyada yasiyoruz,Zeka geriligi süphesi var zekatesti sonucu örnegin sinir 80 ise 75 77 arasi almisti ama alt düzeyde diye aciklanmisti. 6 aydir okula gidiyor bir yetiskin eslik ediyor,Suan alfabeyi biliyor xyjw harici iki harf yanyana gelincede okuyor(cani isterse) ta tu au ma mama gibi yaziyorda.Cok hareketli hic yürüdügünü hatirlamam bazen enerjisini atsin diye yürüyüslere gidiyoruz 10km yakin oluyor ama yorgunluk belirtisi yok sürekli hizli yürüyor yada kosuyor normal yürüdügünü hatirlamiyorum.Yemekte otururken ödevde WC de iken ne yaparsa yapsin cok hareketli otursa eli durmuyor sürekli bir ses cikarip ilgiyi üzerine cekmeye calisiyor.bu sene tik gibi kendine vurma huyu cikti özellikle kalabalikda dügünde vs durduk yere bagirma anlasilmayacak hareketler,Dogustan gözünde kayma var doktorlar bir gözü digerinden tembel oldugundan gözbandi verdi günde 6 saat tembel olan gözü kapatiyoruz.Vucudundada sorunlar var ayaklari ice dogru ayakkabi icine bir aparat takiliyor ve sürekli kontrole götürüyoruz kosarken ve ayakta hareket halinde iken elleri sürekli katlanmis 90 derece aci seklinde oluyor hic indirmiyor asagi.Dogumu zorluydu nefessiz kaldi cok kisa bir süre sonrasinda ölcümler yapildi temiz cikti.Beyinin degerlerini ölcen test yapildi.Bere gibi birsey taktilar elektrikli bir ölcüm ile Hücreleri ölctüler bütün hücreleri degerleri yerinde cikti tek arkada bir hücre yavas calisiyor normaline göre doktor sebebi Cocugun test aninda kipirdamasinda kaynaklanabilir demisti.Suan oglumuz konusma yönünde tam konusamasada derdini anlatacak derecede konusuyor.Okul arkadaslarinin 20 25kisi ismini biliyor. Unutkan degil ben yemekten sonra gidelim dedigimde yemekten sonra gelip hadi gidelim diyor simdi degil dedigimde bana yalanmi söyledin diyor.Ingilizce Türkce ve Almanca 1den 10a kadar sayabiliyor Türkce ve Almanca 20ye kadar sayiyor.1ay sonra yeni randevumuz var bana göre DEHB gibi Otizm ve Zihinsel bir engel olabilirmi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Çocuk Gelişim Uzmanı Selin Şit
Çocuk Gelişim Uzmanı

Merhabalar, Çocuğu muayene etmeden bir şey söylemek imkansız, ancak, ek bir hoca tutmanız çocuğun ilerleyebilmesi açısından yararlı olacaktır. Otizm tamamen farklı bir olgu fakat zihinsel gerilik ve dehb açısından detaylı incelenmeli. Sevgilerimle

18 Şubat 2019 09:04