za
Soru Sahibi
29 Ocak 2015 14:20

5. ay uyku sorunu

Hocam merhaba. benim 4,5 aylık kızım var.bundan yaklaşık 1 ay önce kucağımda pışpışla uyuyordu.Ancak bazen çok uykusu olmasına, gözleri kapanmasına rağmen uyuyamıyordu.Biz de kucakta gezdiriyorduk, bacakta sallıyorduk...Farklı şekilde uyutmayı deniyorduk.Eşim buna karşı çıkıyordu.Ağlasa bile tek bir yöntemde ısrarcı olmamı istiyordu.Tabii kızım ağladığı için ben bunu yapmadım.Dayanamadım..Sonraları kucakta gezerek uyumak istemeye başladı.Başka türlü uyumak istemediği için ben onu bu şekilde uyuttum.Eşim yine karşı çıktı.Başta eşim ağlatarak uyutma yöntemini savundu, onca ısrar sonunda 'al uyut' dedim.yanına yatırdı ve ağlasa da kucağına almadı.Çok ağlamaya başlayınca da kaldırdı ancak bu sefer de sakinleştiremedi :( sonra bunun işe yaramadığını görünce tek yöntemle uyutmamı en azından ağlayana kadar sabretmemi, beklememi söyledi.'Kucakta pışpışlayalım, iyice ağlayınca kaldıralım' dedi durdu.Başlarda koşullanacak, her defasında ağlamaya başlayacak (kızım çok ağlayan bir bebek değil, istediği bir şey olduğunda başlarda çığlık atıyor, son çare olarak ağlıyor) diyerek kabul etmedim.Uyutmak için 5 farklı yol deniyordum.hangisinde ağlamıyorsa o şekilde uyutuyordum.Sonra eşimin onca ısrarından sonra ben de kızım ağlayana kadar ısrar ettim uyutmak için.Ağlayınca pozisyonunu değiştirdim.ama şu an kızım uykusu geldiği zaman çığlık çığlığa ağlıyor.hiçbir şekilde uyumayı kabul etmiyor.eşim onun ağlaması konusunda beni suçluyor.'benim dediğimi zamanında yapmadın, o yüzden böyle oldu' diyor.Öğretmenim, 'terzi kendi söküğünü dikemezmiş' diyor.ona göre kızımızın çoook uykusu olmasına rağmen uyumamasının sebebi benim.yalvarırım bir şey söyleyin.yanlış yapıyorsam, bana 'sen yanlış yapıyorsun' deyin.Eşim yanlış yapıyorsa söyleyin, ona ileteyim.Kızımı nasıl uyutmalıyım?onun için en doğrusu nedir?Beşiğine bırakıp başında bekleyerek uyutanlar var.denedik, çok ağlıyor.Ağlasa da ısrar etmek mi gerekiyor, bilemiyorum.Kızımın bu yüzden zarar görmesini istemiyorum.lütfen bana yardım edin..

1 cevap
Cevaplar (1)

Asiye hanım merhaba, sizin detaylı çocuğu uyutmak için bilgiye ihtiyaç var. Siz bir uzman pedagoga gitmenizde fayda var. Çünkü hangi uyutma tekniğine kıznız hangi tepkiyi ne kadar süreyle ne şiddetinde verdiği ve sizin ısrarınız eşinizin uyguladığı teknik hangisi bilmek lazım çocuklarda bu dönem mantık gelişmediği için bir içgüdüsel tepki ve inat olabilir. lakin çok hızlı bir şekildede düzelebilir. tak yapılması gereken şey çocuğu iyi analiz etmek.

23 Mart 2015 12:10