kt
Soru Sahibi
10 Mart 2016 10:25

26.ay gelişim

hocam merhabalar 26 aylık kızımız var söylediğimiz çoğu kelimeyi tekrar edebiliyor *** *** ** belki daha fazla kelime haznesi var ,istediğimiz her şeyi anlıyor emirleri yerine getirebiliyor, vücudunun bölümlerinin hepsini gösterebiliyor,fiilleri otur-kalk-git-gel-al-ver hepsini biliyor söylüyor,kendi başına yemek yiyebiliyor,elbiselerini çıkartıp giyebiliyor, yapboz parçalarını yerine takabiliyor,kitaptan gördüğü hayvanların isimlerini sayıyor hatta kitapta atatürkü, bayrağı bile görünce tanıyor adını söylüyor,kilosu 13 boyu 92 cm,tek sıkıntımız anne gel-baba bak -uçtu kelebek gibi basit bir iki cümle dışında cümle kuramıyor acaba normal mi?anne baba çalışıyoruz çocuk hep evde arkadaşı yok sizce zamanla konuşması ilerler mi?ayına göre değerlendirme yapabilir misiniz?

1 cevap
Cevaplar (1)

Tubanur korkmaz merhaba, Sağlıklı bir çocuğunuz var. Merak edilecek bir durum yok. Biraz sabır gerekiyor. Çocuğunuzun daha iyi konuşmasını istiyorsanız TV açmayın veya mümkün mertebe az izlettirin. Yanında birisi onunla günde bir kaç saat tane tane yavaşa ve gülümseyerek konuşabilsin. Ben size çocuklarda genel olarak dil gelişimi ile ilgili bilgiyi paylaşayım. tabi bu genel olarak alınmıştır. özelde farklılıklar oluşabilir bu çocuğunuzda dil gelişiminde sıkıntı var anlamına gelmez. Yalnızca bir bilgi olarak algılayın. Yine de merak ediyorsanız uzman pedagoga bir kere gösterebilirsiniz. saygılarımla 24-30 ay arası çocuklarda * "bir" sayı kavramını anlar * Sık kullanılan nesnelerin işlevlerini gösterir * "Ellerini nasıl yıkarsın?" gibi bir işin nasıl yapıldığını işaretlerle gösterir * İçinde/ üstünde kavramlarını anlar Konuşması giderek anlaşılır hale gelir * Kendisiyle konuşulduğunda dikkatle dinler * 2 yada daha çok sözcüğü bir araya getirerek basit cümleler kurar. * Çevresindeki insanların ve resimlerin isimlerini söyler * Kendinden söz ederken ismini kullanır * İstenildiğinde vücud bölümlerinden 6 tanesini gösterebilir ve sözcükleri tekrar eder * İstenildiğinde bilinen/ tanıdık nesneleri isimlendirir ve verir. 30-36 ay çocuklarda Basit iki/üç yada giderek karmaşıklaşan eylem içeren komutları yerine getirir * "Ben, beni, bana" zamirlerini doğru kullanır * "Ne, kim, nerede" sorularını sıkça sorar * "Niçin, neden" sorularına neden göstererek uygun yanıt verir * 1-4 resmi tanıyarak gösterebilir, isimlerini söyler * Konuşması sırasında ses tonunu değiştirir * Sorulduğunda adını, soyadını, cinsiyetini ve yaşını söyler * Sevdiği öyküleri defalarca dinlemekten keyif alır * 10'a kadar ezbere sayar * Başkalarıyla basit içerikli konuşmalara katılır 2,5 Yaş 200 kadar sözcük kullanabilir, çocuksu telaffuz görülebilir. Kim , ne sorularını sorar. Ben , sen zamirlerini doğru kullanır. İki eşyayı kullanışına göre anlatabilir. İki sıfatı tanır. 3 Yaş Cümleler gramer açısından oturmaya başlar. Düşünceler arasında neden – sonuç ilişkisi kurabilir. Dinleyip, dinlenmediğini bilmeden konuşur. 300 kelime bilir, kendi kendine uzun uzun konuşabilir, yeni kelimelere ilgi duyar , “ ve” nin anlamını keşfeder. Ben, sen şimdiki ve gelecek zamanı anlatan kelime ve kavramların bilincindedir. Zamir ve bazı basit edatları uygun biçimde kullanmaktadır. Renk adlarını öğrenir, ama renk ile adını eşleştiremez. Beyaza yeşil diyebilir. 4 Yaş Dil bilgisi kurallarına uyarak konuşur, konuşması anlaşılabilir. Neden , niçin , nasıl, nerede, ne zaman sorularını sık sık sorar. Uzun hikayeler dinleyebilir, gerçekle düşü karıştırabilir. Rüyasında gördüğü sarı arabasını uyanında evde arayabilir. Şiiri, şarkıyı ezbere okuyabilir. 5 YaşHep konuşmak ister, uzun cümle kurmak ister , sorular sorar. Niçin böyle, nasıl kalemle yazılır v.b. Dilbilgisi kurallarına uygun konuşur. Olayları, hikayeleri konu sırasına göre anlatır. Neden, niçin ile ilgilenir. Düşünür, planlar, söyler.

20 Nisan 2016 13:14