30 Mayıs 2017 16:27

Zirkonyum diş

Merhaba hocam ben 22 yasındayım bundan üç ay önce üst cenemin sağ yan tarafına zirkonyum köprü yaptırdım ve bi süredir protez olan yerde diş etinde kızarıklık var hafif hassasiyet ve dokununca hissedilen koku var hafif. Doktoruma gittiğimde sorun olmadığını tuzlu suyla gargata yapmamı bu sorunun gecici oldugunu söyledi ama ben tatmin olmadım cünkü zirkonyum dişi ben hem doğal hemde koku ve diş eti problemi yapmadığı için tercih etmistim. Bu sorun neden kaynaklı olabilir ne yapmalıyım. Bide bu protez kırılmadan cıkarılıp tekrar takılabiliniyor mu ? Bu sorun gecici midir ? Cok tesekkür ederiö şimdiden.

2 cevap
Cevaplar (2)
Dr. Dt. Orhan Öztoprak
Diş Hekimi , Diş Protez Uzmanı

Merhaba Ozge hanim, Yaptirdiginiz zirkonyum kronlarin koku yapmasi ve disetinde kizariklik meydana getirmesinin iki sebebi olabilir. 1. Disipi kullanmiyorsunuz ve dislerin arasinda biriken malzemeler bu sorunu olusturuyor. 2. Yapilan kesimin basamaksiz olmasi ve protezin disetine oturmasindan kaynakli. Hangisi oldugunu ancak muayene ile belirlenebilir. Ayni zirkonyum kron daimi yapistirildiysa cikmaz ancak kirilip yenisi yapilabilir. Saygilar

30 Mayıs 2017 19:23
Soru Sahibi

Peki tam oturmaması ve basamaksız yapılması düzeltilebilir mi cünkü ben bakımını iyi yapıyorum diş ipide kullanıyorum.

31 Mayıs 2017 02:25
Dr. Dt. Orhan Öztoprak
Diş Hekimi , Diş Protez Uzmanı

Basamaksiz kesim ancak protezlerin yenilenmesi ve kesimin basmakliya cevrilmesiyle gerceklesir. Uyum icin keza ayni sekilde.

12 Haziran 2017 16:00