8 Kasım 2012 16:06

zeka testi

iyi günler 15 aylık bir oğlum var.MAşallah gelişimi bence çok iyi 1 yaşına girmeden konuşmaya tek tük kelime söylemeye başladı,algılayışı beni dikkatle dinleyip cevap vermesi ,tepki göstermesi......her anneye çocuğu iyi gözükür :) bu doğrudur.sadete geleyim.zeka ölçümü veya kabiliyet testi.... nasıl adlandırılır bilemiyorum ama var olan bir şey varsa bunu küçüklükten yönlendirmek gerekir diye düşünüyorum.Bu yüzden sizden akıl istiyorum ne yapmalıyım?

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, her çocuğun gelişimi birbirinden farklı olmaktadır. Günümüz şartları, görsel materyallerin, uyaranların çok oluşu, anne-babaların daha bilinçli ve ilgili olmaları çocukların bazı gelişimsel görevleri zamanından önce yerine getirmelerini sağlamaktadır. Bununla birlikte çocuğun bazı gelişim alanları daha önce gelişirken bazıları zamanında ya da daha geç gelişebilir. Bunun iyi gözlemlenmesi ve iyi ayırt edilmesi gerekir. Bu nedenle çocuğunuzu zihinsel anlamda değerlendirirken tüm gelişim alanlarını göz önünde bulundurmalı ve buna göre yaşıtlarıyla değerlendirmelisiniz. Erken yaşta farkettiğiniz olumlu özelliklerini desteklemek ve daha da gelişmesini sağlamak atacağınız en doğru adımdır. Ancak bunun ölçülmesi, derecelendirilmesi okul çağına gelmeden maalesef yapılamamaktadır. Okul çağının başlamasıyla birlikte çocuğun hem akademik hem de zihinsel olarak üstünlükleri ön plana çıkacak, okul ortamında aynı yaş grubuyla birlikte kıyaslandığında daha seçilebilecek bir hale gelecektir. Fakat bunu annesi olarak sizin net olarak görmeniz mümkün değildir. Okuldaki sınıf öğretmeni ve okul rehber öğretmeninin ortak tespitiyle çocuğunuz gerekli merkezlere yönlendirilir ve bu merkezlerde bir takım çalışmalar, test uygulamaları yapılarak bir sonuca varılır. Sağlıklı olan bu yoldur. Demek istediğim böyle bir zeka ölçümü yapılabilmesi için henüz çok erken. Ancak bazı danışmanlık merkezlerine müracaat edip gelişim testleri uygulanmasını talep edebilir, çocuğunuzun yaşına göre gelişiminin hangi seviyede olduğunu öğrenebilirsiniz. Zeka testleri içinse en az 6 yaşını beklemelisiniz. Sevgiler

12 Aralık 2012 00:04