BG
Soru Sahibi
9 Ekim 2021 13:44

ALT ISLATMA, TIRNAK YEME

Merhaba Çiğdem Hanım. 7.5 yaş kızım da geceleri alt ıslatma ve tırnak yeme durumu var. 2 üroloji gördü fizyolojik sorun yok yapmaması lazım dediler. Sizin alanınıza giriyor mu, Konu hakkında sizler ile görüşmemiz mümkün müdür? Sevgiler

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Alt ıslatma, tırnak yeme durumları yansıyan davranışlardır. Yani temelde buna sebep olan kaygı, stres, gerginlik durumları vardır. Çocuklar bu duygularını biz yetişkinler gibi ifade edemediklerinde bu tarz davranışlara başvururlar. 5 yaşına kadar alt ıslatma, kaçırma durumu normaldir. Ancak 5 yaştan sonra devam eden alt ıslatmayı dikkate almak gerekir. Herhangi bir fizyolojik sebep yoksa durum psikolojiktir ve terapi gerektirir. Tabi terapi kararında sorunun süresi, sıklığı ve şiddeti önemlidir. Tırnak yeme sorunu ise her yaşta görülebilir. Eğer 1 aydan fazla devam ediyor ve çocuğun hayat kalitesini önemli ölçüde etkiliyorsa bir uzmandan destek almakta fayda vardır. Benimle görüşmek isterseniz *** *** ** 43 nolu numaradan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Üsküdar Libadiye'de hizmet vermekteyim. Sevgiler

13 Ekim 2021 20:57