GF
Soru Sahibi
28 Şubat 2019 00:53

Yeme bozukluğu

Merhaba hocam 5 yaşında oğlum var bu yaşına kadar sadece 1 çeşit corbayla beslendi yemekleri reddediyor psikiyatriye götürdüm sofra kuralı koymami önerdi yapıyorum sonuç alamadım risperdal verdi takintilari var artık umudum kalmadı yemekleri denemesini istiyorum ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Evren Tufan
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba Fatma Hanım İlk olarak ilginiz ve mesajınız için teşekkür ederim. Belirttiğiniz yakınmalar, duyusal hassasiyetleri (tat, koku vb.) olan, ileride takıntı geliştirmeye eğilimli olabilen veya ağız- dudak- dil kaslarının koordinasyonu ile ilgili sorun yaşayan çocuklarda ve diğer gelişimsel bozuklukların bir parçası olarak görülebilmektedir. Bu yakınmalarda ilk müdahale, duyusal hassasiyetler/ takıntılar ile ilgili olarak kısmi fayda sağlayabilen ilaçların (örn. risperidon) başlanmasını, her öğünde çocuğun sevdiği ve sevmediği yiyeceklerin, birbirinden farklı tabaklarda ve ufak porsiyonlar halinde sunulmasını, çocukla sevmediği yiyecekleri denemesi hakkında inatlaşmamayı ve diğer yiyecekleri bir iki lokma olarak deneyebilse bile bol bol ödüllendirmeyi içermektedir. Bu yaklaşımların fayda sağlayabilmesi için bir kaç ay boyunca kesintisiz ve tutarlı olarak uygulanması gerekmektedir. Bu yaklaşımlardan fayda görmeyen çocuklarda ise ek olarak duyusal bütünleme terapisi, sistematik duyarsızlaştırma ve ilaç dozunun veya kullanılan ilacın düzenlenmesi gibi yaklaşımlar fayda sağlamaktadır. Oğlunuz ilk basamakta önerilen yaklaşımlardan fayda sağlamadığından, onu daha önce değerlendiren çocuk psikiyatri hekimine veya size en yakın çocuk psikiyatri uzmanına tekrar başvurmanız uygun olabilir. Vermiş olduğum bilgilerin yeterli olduğunu umar, ilginiz için tekrar teşekkür ederim. Saygılarımla

28 Şubat 2019 09:29