17 Ekim 2019 22:58

Çocuğumun aşırı yeme isteği

Kolay gelsin hocam; benim önceki evliligimden 10 yaşında oglum kesiminde önceki evliginden 14 yaş erkek,12 yaş kız ve 4,5 yaşında bir oğlu var. Büyük çocuklar iki yıldır bizimle ufak olanı 2,5 ay önce getirdik.sorum en ufağı ile ilgili 4,5 yaşında geldiğinin ertesi günü bana anne demeye başladı ve annesi veya geldiği yer ile ilgili konuşmak istemiyor annesi de hiç aramıyor bende konuşmak isteyip istemediğini sorduğumda bağırarak aşırı tepki verip sen benim annemsin o benim hiç biseyim değil diyor bu davranıştan sonra ben ve ailede hepimiz artık bu konuda konuşmuyor ve istemediği bir şeyi zorlamiyoruz ancak çocukta bazı sorunlar var mesela aşırı yemek yeme isteği ,kilolu değil yaşıtlarına göre küçük bile sayılır ama sürekli başkalarının yemeğinde gözü veya sadece yemekle ilgili konular dikkatini çekiyor kresten eve geldiğinde orda ne yaptığını değil ne yediğini anlatıyor oyleki aşırı yemekten karın ağrısı bile yaşadı aburcubur Cola cips vs vermiyorum asla kendim evde oda zaman zaman tatlı sutlac vs yapıyorum asla yemeği odul olarak vermiyorum yada yiyecek herhangi birşey odul olarak vaad etmiyoruz ancak evde bir poşet sesi duysa ne yiyoruz ne yiyeceğiz yatın ne yiyeceğiz veya bu bitti bidaha alicaglacagizmi ,daha varmı sanki yemek yemekten haz alıyor gibi aşırı tok olduğu halde biri bisey yerken mutlaka istiyor ama yiyemiyor .. 4 çocuğun yoğunluğu ev aile okul vs derken zaman zaman sabrının bu konuda tastigida oluyor kizabiliyorumda oturup konuşmayı deniyorum defaaten ancak uygun yaklaşımı bulamıyorum ne yaşadı nasıl bir travma bilemiyorum annenin kendisi problemli bunu biliyorum .ancak bu konu uzerinde konuşmuyoruz ancak bu çocuğa nasıl yaklasacagimi bilemedim sizden ricam bana bir yol gostermeniz malum 4 çocuk en büyük olanı dikkat bozukluğu ve hiperaktivite tedavisi görüyor psikiyatri psikolog masraflar okullar vs hepsi oldukça külfetli bana bir yol gösterin lütfen ben bizim ufaklığa nasıl yaklasmaliyim ne yapmalıyım .. şimdiden teşekkürler hocam iyi çalışmalar

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Evren Tufan
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba Özge Hanım İlk olarak ilginiz ve mesajınız için teşekkür ederim. İkinci olarak yanıtımdaki gecikme için kusuruma bakmamanızı rica ederim. Belirttiğiniz türden yakınmalar erken dönem anne ile iletişimde sorun yaşamış küçük çocuklarda görülebilmektedir. En yakın zamanda size uygun bir çocuk terapisti/ psikiyatristine başvurmanız uygun olabilir. Saygılarımla

13 Aralık 2019 12:04