ÖZ
Soru Sahibi
12 Eylül 2017 01:26

Yardıma ihtiyacım var

Merhabalar.. oğlum 3.buçuk yaşında yaklaşık 2 yıldır hiç anlaşamadığı ama onsuzda duramadığı bir arkadaşı var kendisi oğlumdan 6 ay büyük. Oda erkek. Oğlumun onunla tanistikdiktan sonra bir çok huyu değişti. Sakin oyuncaklarını paylaşan mutlu bir çocuktu şimdi ise mutsuz hiç bir şeyini vermek istemeyen ama iten vuran bir çocuk oldu ama sadece o çocuğa karşı böyle . Bende bir kaç kere vurmak zorunda kaldım. Bu yüzden de uyuyamıyorum. Çocuğun annesi iyi arkadaşım ama bu konu beni de fazlasıyla değiştirdi çünkü ben çocuklara değil vurmak sesimi bile yükselmezdim. Ne yapacağımı bilmiyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Zeynep hanim, Cocuklarin sosyal gelisiminde oyun ve arkadaslar cok onemlidir. Sizin cocugunuzun yasinda bilincli arkadas secimi soz konusu degildir. Bu yaslarda sık sık arkadas degisiklikleri olabilir. Arkadaslariyla saglikli iletisim kuran cocugun sosyal gelisimi olumlu ilerlemektedir. Arkadas iliskilerinde olumsuz davranislar diger sosyal iliskileri ve yetiskinleride etkileyebilir. Kucuk yaslarda ki cocuklar davranislarinin sorumlulugunu almamistir ve empati yetenegi gelismemistir. Bundan dolayi cocuklar birbirlerine zarar verebilirler. Sizin bu konuda rahatsizliginizi ve endisenizi anliyorum. Arkadas seciminde ve kaliteli oyun kurmada ailenin buyuk bir rolu vardir. Bu konuda diger cocugun annesiyle konusup cocuklarinizin gelisimini goz onunde bulundurarak beraber hareket etmeniz onemlidir. Yas ve davranislara uygun konulan kurallar ve sinirlandirmalar yardimci olacaktir. Uzun sure geçmesine ragmen arkadaslik iliskilerinde sorun yasaniyorsa bir uzmana basvurma ve profesyonel yardim almanizi oneririm. Sevgiler

15 Eylül 2017 23:51