DD
Soru Sahibi
16 Kasım 2017 15:59

çocuk psikolojisi

mrhb. kızım 56 aylık şuan.konuşması tam net değil daha.ama anne,baba,dede,acıktım v.s klasik temel kelimeleri söylüyor.kreşe verdik 1.ayında öğretmeni ve okul müdürü bizi çağırdı ve kızınız farklı biri. Babanın adı ne diye sordum başka bir olay anlattı bize,sonra söylediklerimi anlamıyo herhalde dedi öğretmeni.bir pedagoga götürün dediler.halbuki bizim dedesinin ve herkesin adını sorunca söylüyo..aradan 1,5 ay geçti.bu süre zarfında 29 ekim gösterileri,şiir okuma ve kızılay gösterilerinde şiir okudu kızım.öğretmeni çok memnunum dedi.evde küçük egzersiz yaptırdık odadan şunu getir,götür,2 tane top al gel,sarı renk top al getir vs. hepsini yaptı hocam. heyecanlanıyomu acaba canı istemezse yapmıyo algısı oluştu bizde.öğretmeninin dediği gibi 'anlamıyo mu acaba' kaygısı oluştu.ödev veriliyo çok güzel yapıyo.sayıları 10 a kadar türkçe ve ingilizce sayıyor ve renkleri biliyor hem türkçe hem ingilzce..ezberi çok iyi bizce. hocam utangaç yapısı var ondan mı acaba diyoruz bilemedik.zaman mı bunun ilacı.öğretmeni kaygılancak bişey yok panik yapmayın dedi.cep telefonu ve tablet bakıyo evet hatamız bumu konuşamamasında hala diycem ama yeğenim 3 yaşında erkek ve hergün elide tel vs cihazlar ama çok güzel konuşuyo.. lütfen hocam cevaplandırın lütfen ..iyi günler

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar Dursun bey, diğer gelişim alanları gibi dil gelişimi de bir süreçtir. birden bire kendiliğinden oluşmaz. Dil gelişimsel olup, doğumdan sonra başlayıp yaşam boyu gelişme gösterir. 2 yaşındaki bir çocuk iki kelimelik cümleler kurabilir örneğin ‘baba gel’. Üç yaşındaki bir çocuğun kelime hazinesi daha büyük olup kendini daha rahat ifade edebilir ve ortalama 3 ila 5 kelimelik cümleler kurabilmektedir. Her çocuğun gelişimi farklıdır, bu yüzden yeğeninizle kıyaslamak doğru olmayacaktır. ancak fazla tablet televizyon vs. kullanımı dil gelişimi içinde pekte faydalı değildir. Dil gelişimi için düzenli olarak kitap okuyun, okuduğunuzu ve okuduğunuzu anlatmasını isteyin. Gün içerisinde yaptığınız işlemleri anlatın örneğin ‘önce çorapları giyelim, sonra ayakkabıları.’ Duymakta problemi olan çocukların dil gelişiminde gecikme olduğunuda görüyoruz. Eğerki bu konuda bir şüpheniz varsa doktora ve logopedi uzmanına gitmenizde büyük önem var. Sevgiler Uzm pedagog Esra Acar

17 Kasım 2017 23:38