ks
Soru Sahibi
17 Kasım 2017 11:14

Yardım Lütfen

Hocam anneme verilen tahlillerin sonucu bu durumunu bana yorumlarsanız çok sevinirim BİLATERAL MAMOGRAFİ VE MEME USG İNCELENMESİ Her iki memenin kraniokaudal ve mediolateral oblik grafileri eldeolunmuştur. Her iki meme skleroze meme paternine sahiptir. (Parankim paterni TİP C – Heterojen yoğun fibroglandüler doku). Skleroze doku diğer lokalizasyonlarda nodüler görünümler izlendi. Sol meme üst-dış kadranda yaklaşık 4 cm boyutlu heterojen dansite artımı izlenmektedir. Sağ memede 2 adet benign görünümlü kalsifikasyon izlendi. Sol aksillada lenf nodu izlendi. USG İNCELEMEDE: Sol aksiler bölgede büyüğü 13x8 mm boyutunda olan ekojenik hilus içeren bazıları hafif kalın korteksli lenf nodları izlenmektedir. Sağ aksiler bölgede reaktif görünümlü birkaç lenf nodu izlendi. Sağ memede büyüğü saat 12 hizasında gevşek yapıda 15 mm çapında olan basit görünümlü kistler izlendi. Solid lezyon saptanmadı. Sol meme saat 1-2 hizasında areola düzeyinden başlayıp üst-dış kadrana uzanan düzensiz-spiküle Konturlu 44x26x45 mm boyutlarda hipoekojen-heterojen solid lezyon izlenmektedir. Sol memede büyüğü saat 9 hizasında areola sınırında 12,5 mm çapında olan birkaç adet basit görünümlü kist izlenmektedir. Her iki meme fibroglandüler dokudan zengin yer yer dens paterne sahiptir. BIRADS 5 – Muhtemel malign bulgular

4 cevap
Cevaplar (4)
Prof. Dr. Semih Görgülü
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Merhaba, annenizin mamografi ve ultrason sonuçlarına göre sol memede yaklaşık 4,5 cm çaplı bir kitle mevcut. Radyolojik özelliklerine göre bu kitlenin kötü huylu olma riski yüksek. Bu aşamada öncelikle kitleden kalın iğneyle biyopsi yapmak ve sonucuna göre ne tür bir tedavi yapılacağına karar vermek gerekiyor. Geçmiş olsun

17 Kasım 2017 17:38
ks
Soru Sahibi

Hocam şu an çok şaşkınım size bir kaç gün önce mesaj attım.Eniştemin eşi sevgi hanım vasıtasıyla annem hakkında sizle görüşmüş ve ben şuan bunu öğrendim mutlu da oldum. Sizin enişteme yaptığınız açıklama sonrasında annem ve biz mutlu olduk. Çünkü kendisi teşhisden sonra psikolojik olarak çok sıkıntı çekti ve haliyle biz de etkilendik. Kendisi Kayseri de ben Ankara da yaşıyorum burada Devlet Personel Başkanlığı' nda mutemet olarak çalışıyorum. Bugün Kayseri de bir Prof . Dr. Tamer Ertan beyle randevusu var. Eğer ki Kayseri de kısa vadede randevu doluluğundan dolayı ameliyat günü veremezler ise yanınıza gelicez yarın yada ertesi gün. Herşey için çok teşekkür ederim

20 Kasım 2017 10:50
Prof. Dr. Semih Görgülü
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Seyit Bey bence annenize önce kemoterapi yapılarak tümör küçültülmeli, daha sonra ameliyat yapılmalı. Bu şekilde memeyi koruyarak ameliyat yapma şansımız olur. Yoksa şu aşamada 4,5 cm kitle nedeniyle büyük bir ihtimalle annenizin göğsünün alınması gerekir. Geçmiş olsun

20 Kasım 2017 20:30
ks
Soru Sahibi

İlginiz için tekrar teşekkür ederim hocam. Kayseri'de devlet hastanesinde Prof. Dr.Tamer Ertan beyden randevu alındı muhtemelen haftaya ameliyat olacak. Sizin önce kemoterapiyi neden önerdiğinizi mantıklı olanın bu olduğunu eniştem anlattı. Annem Kemoterapiyi aldığı zaman sağlık olarak nasıl etkileyeceğini bilmediği ve kulaktan dolma bilgilerle baya sıkıntı çekeceğini ve bana kim bakacak gibi nedenlerle ayrıca kendisinde psikolojik olarak daha fazla etkileneceğini düşünerek ameliyat olmayı istedi. Bizde senin sağlığın her şeyden önemli diyerek kendisine destek verdik açıkçası. Yani kemoterapinin ruhsal ve bedenen kendisinde yaratacağı olumsuz durumun, memesizlikten, ne azından psikolojik olarak daha fazla acı vereceği düşüncesindeyiz. Kısacası sizinle konuşmak çok iyi geldi. Allah sizden razı olsun. Ameliyat sonrası siz de müsait olursanız gelişmelerden haberdar edip sizinle görüş alışverişinde bulunmayı çok isterim. Ayrıca özellikle sizinle görüşmek ve kontrol maksatıyla annemi Ankara'ya getircem. En kısa zamanda görüşmek dileğiyle Sağolun iyi dilekleriniz için

21 Kasım 2017 14:36
Prof. Dr. Semih Görgülü
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Seyit Bey annenizin kitlesi büyük olduğu için ameliyat olsa bile sonrasında yine kemoterapi alacak. Benim derdim memeyi kurtarabilmek. Bunun da tek yolu kitleyi kemoterapiyle küçültüp, sonrasında ameliyatı yapmak. Ancak bu konuda kararı tabii ki siz vereceksiniz. Ben her aşamada size yardımcı olmaya çalışırım. Annenize acil şifalar diliyorum.

21 Kasım 2017 22:40
ks
Soru Sahibi

Merabalar hocam. Şüphesiz ki sağlık konusunda siz bilgilisiniz. Biz sadece sonrasında gördüğümüz kemoterapinin seans sayısı veya yan etkisi konusunda minimum seviye olur mu düşüncesiyle ameliyat olmayı istedik.Neyse artık Allah şifasını versin inşallah. Size asıl sormak istediğim şey şu: Hocam çalıştığım yerde bir abimizin babasının hastalığı konusunda 10 yıl önce tecrübe edindiği bir kişinin ismini verdi. Bu kişi Manisa da alternatif tıp üzerine çalışmalar yapmış ve bir çok kişinin kanser konusunda derdine derman olmuş bir kişi. Ben bu yorumu kendisi hakkında nette yaptığım araştırmalar sonucu yapıyorum. Kendi internet sitesinden numarasını bulup iletişime geçtim ve ayrıca mail attım. Kendileri bana dönüş yaptılar. Bana bir kür hazırlamışlar. Su, bitki çayı, macun vs. Kısacası siz bu konuda annemin göreceği tedavi sürecinde bu çay, macun vs ürünleri de kullanmamızı tavsiye eder misiniz? Çünkü kendisine daha önceden tedavi olmuş kişiler kemoterapi, ameliyat sonrası yada öncesi bu tedaviyi de uygulayıp memnun kaldıklarını söylüyorlar. Bende açıkçası sipariş vermeden yine de bilen insanlara danışmakta fayda var düşüncesiyle beklemedeyim. Bu konuda ne düşünüyorsunuz hocam?

22 Kasım 2017 10:34
Prof. Dr. Semih Görgülü
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Ben özellikle kemoterapi sırasında bu tür bitkisel ürünlerin kullanılmasına karşıyım. Kanser tedavisi suistimal edilmeye çok açık bir konu. Ortada etkinliği kanıtlanmış tedaviler varken, ne işe yaradığı bilinmeyen farklı tedavilerin (?) kullanımını, tamamen sizin yorumunuza bırakıyorum

22 Kasım 2017 13:03