KO
Soru Sahibi
6 Mayıs 2022 11:58

Vitamin D

Merhaba. D vitamini eksikliği için devlet hastanesine gittim. Test yapıldı seviye 25 çıktı. Doktorum 50 civarı olsa iyi olur dedi ve bana bir takviye yazdı. Günlük 3000 unite kullandım bitirdim ve kontrole gittim. Bu sefer başka doktor vardı. Sonuç bu sefer 25.9 çıktı. Bu deger referans aralığında yani normal dedi tedavime devam etmeye değeri 50 civarına yükseltmeye gerek duymadı doktor bey. Ben de üstelemedim münakaşa olamasın diye ve ayrıldım. Ve gerçekten de referans aralık olarak 25.9 normal test sonucuna göre. Acaba bu standardı devlet mi belirliyor ve tedavi gerek görmüyor mu? Kafam çok karıştı. D vitamini ideal seviyelere getirmek devlet hastanelerinde mümkün değil mi? Bu soruyu size danışmak saçma biliyorum ama belki kendi muayenehane hastalarınızdan tecrübeleriniz vardır diye umuyorum. Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ayşen Bayraç
Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Onur bey. Öncelikle yazdıklarımın bilgilendirme amaçlı olduğunu, teşhis veya tedavi yerine geçmeyeceğini belirterek cevaplamaya çalışacağım. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Klavuzu ve Osteoporoz ve Metabolik Hastalıklar Çalışma grubu d vitamini seviyesi 20 ng/ml üzerinde kemik sağlığı için yeterli, 30-50 ng/ml düzeyi kemik dışı etkiler için yeterli kabul etmiştir. Sizi muayene eden hekiminiz anamnez, fizik muayene bulgularınıza göre (örneğin daha önce böbrek taşı öyküsü? gibi ) sizin için optimum d vitamini düzeyini belirleyecektir. Dolayısıyla hastalık yok hasta vardır ve seçilen tedavi kişiye göre en uygun şekilde belirlenir. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sağlıklı günler dilerim. Sevgiler..

7 Mayıs 2022 10:58