.Z
Soru Sahibi
7 Temmuz 2022 12:24

Kan değerleri hakkında

Hocam merhaba, Uygun görürseniz bilgi amaçlı kan değerlerimde Kolesterol ve şeker yüksekliği yönünden görüşünüzü öğrene bilirmiyiz. Glukoz 101 HbA1c(Glikolize hemoglobin)5.9 HbA1c(IFCC) 41 Kalsiyum(ca) 10.2 Düzeltilmiş kalsiyum 9 Ldl 169 Kolesterol 266 Trigliserid 185 Hdl 60 Non-hdl 206 İyi çalışmalar dilerim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ayşen Bayraç
Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba, öncelikle burada yazılanların yalnızca bilgilendirme amaçlı olduğunu, doktorunuzun teşhis veya tedavisi yerine geçmeyeceğini belirterek cevaplandırıyor olacağım. Değerlerinizin herhangi bir ilaç altında olup olmadığınıza yorumu değişkenlik gösterebilir. Örneğin şeker ilacı altında değerleriniz bu şekilde ise doktorunuz size beslenme ve yaşam tarzı değişikliği ile şekerinizi takip ederken kolesterol ilacı başlamak isteyebilir. Eğer hiç bir ek hastalık/semptom/ailede şeker veya kalp hastalığı öyküsü/sigara öyküsü mevcut değilse sadece beslenme ve yaşam tarzı değişikliği ve kontrol kolesterol ve şeker değerlerinize göre yol almak isteyebilir. Yukarıda yazdığınız sonuçlara göre LDL yani kötü kolesterol ve trigliserid değeriniz yüksek, şeker değeriniz ise sınırda yüksek olarak değerlendirilebilir. Uygun olduğunuzda iç hastalıkları bölümüne başvurmalı , kontrollerinizi periyodik olarak yaptırmanızı öneririm. Sağlıkla kalın..

18 Temmuz 2022 12:45