çb
Soru Sahibi
1 Ekim 2020 20:38

vajinismus tedavi yontemleri

dila hanim merhaba, 21 yasindayim ve genital epilasyon, tampon ya da fitil yerlestirme fikri bana rahatsiz edici geliyor. cinsel birliktelige giremiyorum, yanma, basinc ve agri hissediyorum. vajinismus tedavi yonteminiz nedir? desteginizi rica ediyorum

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, vajinismus tedavisinde pek çok farklı yaklaşım bulunmakta; cinsel terapi, davranışçı terapiler, bilişsel terapiler gibi. Ben vajinismus durumu yaşayan danışanlarımla öncelikli olarak ilişkilerinde problem varsa bununla çalışmayı tercih ediyorum. Eğer devam eden bir ilişkisi yoksa ve bu sorunu yaşıyorsa cinsellik ile ilgili bildiği doğruları, bunları cinselliğine nasıl kattığını ve içe alma ile ilgili yani genel olarak cinsellikle ilgili pek çok konu üzerinden çalışarak gidiyorum. Bunun yanında eğer cinsellikle ile ilgili travmatik anılar varsa EMDR yöntemini de terapi yapılandırmasına ekliyorum. Bu benim genel hatları ile çizdiğim bir süreç, tabii ki danışanın bireysel sürecine göre süreç şekilleniyor oluyor. Dediğim gibi vajinismus konusunda pek çok farklı terapi yöntemi var, önemli olan kendinize iyi gelecek olan yöntemi belirleyip bu alanda uzman olan bir terapist bularak sürece başlamanız olacaktır. Sevgilerimle...

2 Ekim 2020 18:40