ÜS
Soru Sahibi
2 Eylül 2021 16:19

Uyandıktan sonra daha kötü ve yoğun hissetmek

serhat bey hayırlı mutlu günler benim şöyle bir problemim var ben sabahları uyandıktan sonraki saatlerde kendimi çok kötü hissediyorum. Hissettiğim duygular daha korkunç daha gerçek geliyor ve panik atak anksiyete sıkıntım hep uyandıktan sonraki 3-4 saatte oluyor. Kalbim daha sert daha hızlı atıyor. Bunun tam aksine akşam yatma saatlerine doğru düşündüklerim panik atağı tetikleme kaygım daha az oluyor. Kalbim ve düşüncelerim daha sakin gibi. Sanki bu durumun sinir sistemiyle bir alakası varmış gibi. Örnek sabah uyandığımda dışarıda kavga sesi duyayım direk panik atak stres olurum ancak aynı durum yatmadan hemen önce olsa daha az panik ve stres yapıyorum. Bende çevremdeki insanların psikiyatrik ilaçlara öcü gibi bakmasının mağduruyum. Acaba bu ilaçlar sinir sistemini düşürerek mi etki ediyor benim bu durumuma iyi gelebilir mi? Bu arada cevaplarınızı çok beğendiğimi belirtmek isterim. Bende 2-3 seans psikologa gitmek durumunda kaldım bir faydasınıda göremedim açıkcası. Annemin veya bir yakınımın bana motivasyon konuşması yapmasından farksız değildi gibi. Bana zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim sevgiler.

1 cevap
Cevaplar (1)

Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Psikiyatrik ilaçlara karşı önyargılı tutuma, onlardan çekinmeye, onları kullanmaktan utanmaya, onlarla tedavi olmayı bir tür zayıflık gibi görmeye hiç gerek yok. Son derece masum, yan etkileri olmayan, bağımlılık yapmayan, maliyeti düşük, organlarınıza zarar vermeyen, son derece etkili ve kullanımı pratik ilaçlar. Bu yüzden psikiyatriyi tedavi başarısı en yüksek tıp branşı haline getiriyorlar. Günde alınacak birkaç tabletle 1-2 ay içinde şizofreninin, depresyonun, panik bozukluğun, obsesif-kompulsif bozukluğun, yeme bozukluklarının, yaygın anksiyete bozukluğunun, sanrısal (hezeyanlı) bozukluğun, tik bozukluklarının, uyku bozukluklarının, aktivite ve dikkat bozukluğunun, demansın (bunamanın), bipolar duygulanım bozukluğunun tedavisi mümkün. Artık düzinelerce seansa ayıracak maddi imkan nüfusun %95'inde bulunmuyor. Asgari ücretin 2825 lira olduğu bir ülkede ayda en az 2400 lirayı kim psikoterapiye verecek; elinde kalan 425 lira ile ne yapacak? Bırakalım ayda 50-60 bin lira kazananlar "ben bu hafta da terapistime gittim" diye caka satıp sohbete dalsınlar. Beni arayan pek çok kişinin sadece tek atımlık barutu (tek seansa ayırabileceği tutar) olduğunun farkındayım; "TEK SEANSTA KESİN TANI ve İYİLEŞTİRECEK REÇETE" ilkesi ile çalışıyorum; çünkü ilk defa karşılaştığım hastanın çok istese bile 2. seans için parası olmayabileceğinin farkındayım. Bu nedenle 50 dakika diye söylediğim seansların 1,5 saate-2 saate ulaştığı çok olur. O nedenle günde 3 ya da 4'ten fazla hasta almam. Eminim sizi de iyileştirecek bir ilaç mutlaka vardır. Sevgi ve saygılarımla Semih Bey...

2 Eylül 2021 17:52