ka
Soru Sahibi
23 Aralık 2021 13:23

Post ssri sendrom

Hocam merhaba ben 10 yildir bu tarz depresan az sure de pskotik ilaclar kullandim son 6 yildir ozellikle efexor kullanımından sonra sertlesme bozukluğu olustu ben de bie turlu eskisi gibi olmuyor sonrasinda duxete gectim 6 yil duxet son 3 aydirda cipralex kullaniyorum aynı bozukluk devam ediyor ilac kullandigim icin hala ilacin etkileri mi yoksa anksiyete veya sahip olduğum somatizasyon bozukluğundan olabilir mi bilmiyorum bunu ayirici bir tani da yok bilinen sormak istedigim bu post srri sendrom denilen sey gercek midir yoksa insanlari korkutmak icin ortaya atilan bir teori midir bilgi verebilir misiniz

1 cevap
Cevaplar (1)

SSRI grubu antidepresanlar seçici serotonin geri-alım inhibitörleridir. Siz bu grup ilacı kullanırken cinsel işlev bozukluğu yaşıyorsanız bu bir yan etki durumudur. SSRI grubu ilacın kullanılmasının ve sonlandırılmasının ardından gelişen bir post SSRI sendrom söz konusu değildir. İnsanların korkuya kapılmasına gerek yoktur; bir tedavi ya da hastalık hakkında bilgi almak için konunun uzmanlarına başvurulursa hem doğru bilgiye ulaşılır, hem korku yaşanmaz. Bence sizin ihtiyacınız olan tanınızın doğru konması, uygun ilaçlarla tedavinizin sürdürülmesi; bu şekilde hem iyileşirsiniz, hem de yan etki yaşamadan hayatınızı sürdürürsünüz. Çünkü sizin tedaviniz karmakarışık ve çözümsüz bir hal almış; 10 yıllık bir tedavi süreci, seçici serotonin geri-alım inhibitörleri (SSRI), serotonerjik-noradrenerjik ilaçlar (SNRI), antipsikotik ilaçlar, anksiyete bozukluğu, somatizasyon bozukluğu ve geçmek bilmeyen çok ciddi cinsel yan etkiler. Haksız mıyım?

23 Aralık 2021 17:30