de
Soru Sahibi
2 Ağustos 2013 23:17

tüp bebek

hocam 32 yaşındayım yumurta rezervim az ve eşim 35 yaşında onunda sperm sayısı az bu nedenle 1 tüp bebek denememiz oldu ancak tutmadı mayıs ayında yapılan muayenede solda 7 sağda 3 folikül görüldü bizde haziran ayında tekrar denemeye karar verdik ancak haziran ayından bugüne kadar 3 adet döneminde yapılan muayenelerde solda 2 sağda 1folikül görülüyor bu nedenle tedaviye başlayamıyoruz 2 aydır düzenli olarak biosteron tablet ve genotropin 0.6 iğne kullanıyorum fakat sonuç aynı sormak istediğim birden bire oluşan bu düşüşün sebebi ne olabilir yumurta rezervini arttırmak için ne yapabilirim 2. denemede şansım ne kadardır ayrıca dondurulmuş yumurta transferinde şans ne kadardır bunun dışında eşim varikosel ameliyatı oldu sonuç alamadık ancak ameliyattan sonra her ilişki sonrası boşaldıktan sonra meni geri akıyor sebep ne olabilir şimdiden teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Canbek Korkmaz
Histoloji ve Embriyoloji

Varikosel ameliyatının sperm sayısını arttırma ihtimali %35 civarındadır. Sperm sayısı artsa da sizden kaynaklı sebeplerden dolayı gebelik oluşmayabilir. İlişki sonrasında semenin fazlasının dışarıya çıkması normaldir.Dondurulmuş embriyolar çözüldüklerinde canlılar ise (günümüzde bu oran %90 civarındadır.) Başarı ihtimali tüp bebek ile hemen hemen aynıdır. Folikül üretimi azda olsa aydan aya değişebilir. (aynı zamanda FSH ve AMH hormon seviyeleri de öyledir.)Öncelikle dondurulmuş varsa onları kullanıp sonrasında da yine gebelik oluşmazsa foliküller izlenip uygun bir ay laboratuvarı iyi bir tüp bebek merkezinde tekrar denemelisiniz.

4 Ağustos 2013 00:31