ÇT
Soru Sahibi
6 Kasım 2013 15:12

embriyo transfer

Tüp bebek yönteminde tek embriyo transferi yaptırmak 6. gün embriyosu olsada başarı şansı çift embriyoya göre çok mu düşük? Aradaki fark neyden kaynaklanır?Şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Canbek Korkmaz
Histoloji ve Embriyoloji

Bu embriyoların sayısı ve kalitesine bağlıdır. Çok sayıda yumurtası olan bayanlarda tutunma şansı yüksek olan embriyoları seçmek için 5 veya 6. güne kadar beklenir. 1. kalite 8 hücreli 3. gün embriyolarının 1 tanesinin tutma şansı %25-%35 arasıdır. , 5 veya 6. günkü 1.kalite 1adet blastosistin ise %40-%55 arasıdır. Ancak her yumurta veya döllenmiyorsa aynı durum blastosist oluşumunda da görülür. ( her 10 adet 3. gün embriyosundan yaklaşık %40- %60 arasında 5 veya 6. güne kadar büyüyebilirler.)

13 Kasım 2013 22:11