KE
Soru Sahibi
30 Aralık 2013 14:35

Troid Bezi Büyümesi Ne Demek..?

Merhaba, Yaklaşık 2 senedir tipotroid tedavisi görüyorum. Daha önce ki ultrason sonuçlarımda herhangi bir bulguya ratslanmamıştı. düzenli ilaç kullandım ve bugünkü ultrason sonuçlarımda troid bezi büyümesi sonucu çıktı. Size sonuçlarımı iletiyorum bana aşağıdaa ne yazdığı ile ilgili bilgi verebirseniz memnun olurum. ''Troid bezi boyutları artmıştır. Parankimi kaba, heterojendir. Parankimde ince septasyonlar ve psoudonodüler görünümler izlenmiştir. Isthmus süperior kesimde 16x9mm boyutta tiroid parankimi ile eşekojenitede yumuşak doku ekojenitesi izlenmiştir. Ancak tiroid ile ilişkisi net değerlendirilememiştir Sintigrafi korelasyonu önerilir.''

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ebru Yücetürk
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp , Nükleer Tıp

Sayın Ebru Hanım, Öncelikle geçmiş olsun. Tiroid bezinde büyümeye tıpta guatr denmektedir. Guatr; tiroid hormon seviyelerine göre hipertiroidizm (kanda artmış tiroid hormonları), hipotiroidizm (azalmış tiroid hormonları) veya ötiroidi (normal düzeyler) ile kendisini gösterebilir. Anatomik olarak ise diffüz (nodülsüz), tek nodüllü (nodüler), birden çok sayıda nodüllü (multinodüler) guatr olabilir. 2 yıldır hipotiroidizm tedavisi gördüğünüze göre çok yüksek olasılıkla sizde Hashimato tiroiditi adındaki hastalık mevcut. Bu hastalıkta ultrason raporunuzdakine benzer şekilde, tiroid dokusunda kabalaşma, yer yer yalancı nodüler görünümler yer alabilir. 16x9mm boyutlu bir nodülü sintigrafinin göstermesi zor olabilir ancak yapılmasında fayda var. Özellikle Hashimato zemininde yer alan ve özellikle sintigrafide soğuk olan nodüllerin mutlaka ileri tetkik ve takibi gerekir. Geçmiş olsun dileklerim ve saygılarımla, Dr. Ebru Yücetürk

30 Aralık 2013 15:01