ko
Soru Sahibi
18 Şubat 2014 18:19

ameliyattan sonraki tanı

merhaba hocam babam ameliyat oldu ve 2 ay sonra atom tedavisi gördü. Ameliyattan sonra tanı olarak Papiler karsinom(folliküler-şeffaf hücreli varyant),tiroid,bilateral total tiroidektomi Tümör lokalizasyonu : Sağ-sol lob , isthmus Tümör çapı : 1.7 cm 0.9 cm (sol lob) 0,2 cm(sağ lob) 0,7 cm , 0,2 cm (isthmus) Enkapsülasyon : Komplet Kapsüler invazyon (Tümör kaspülü için) : Görülmedi Lenfatik invazyon : Görülmedi Vasküler invazyon : Görülmedi Ekstratiroidal yayılım : Görülmedi Cerrahi sınırlar : Tümör görülmedi Multisentrisite : Mevcut Çevre tiroid : Adenomatöz hiperplazi açıklayabilirmisiniz hocam tedavi açısından bi de vücut tarama sintigrafisi istedi doktor şimdiden teşekkürler..

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ebru Yücetürk
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp , Nükleer Tıp

Merhaba Oktay Bey, Babanıza geçmiş olsun, kendisine acil şifalar dilerim. Tiroid kanserlerinin 4 tipi vardır; papiller kanser de bunlardan bir tanesi. Yine papiller kanserin de kendi içinde alt tipleri bulunur. Folliküler-şeffaf hücreli tip de bu alt tiplerden bir tanesi. Kanserler, hastanın yaşı, klinik bulguları, tiroid dokusunun içindeki yayılımı, odak büyüklüğü, sayısı, tiroidin etrafındaki kapsül-damar-lenf sistemiyle ilişkisine göre değerlendirilir. Babanızın kanserinde papiller tip olması, çaplarının 2cm.den küçük olması, tiroid dokusunun içinde sınırlı olması (kapsül-damar-cerrahi sınırlarda-lenfatik sistemde kanser dokusu izlenmemesi) iyi kriterler. Merak etmeyin, tiroid kanserleri, diğer kanserlerden farklıdır, kişinin yaşamını kısaltmaz, ancak kontrollerinin aksatılmaması gerekir, radyoaktif iyot tedavisi ve rutin tetkiklerle beraber, bir sıkıntı olmadan uzun süre sağlıklı bir hayat süreceğini düşünüyorum. Saygılarımla

20 Şubat 2014 15:05