KE
Soru Sahibi
17 Ağustos 2021 15:52

Tomografi sonucu yorumlama

Annem 61 yasinda .5 yıl önce meme kanseri gecirdi.6 ayda bir kontrolleri yapilmaktadir.Tomografi sonucu asagidadir.Sonuc nasıl ? .Ne yapmamız gerek .ilginiz için şimdiden tesekkur ederim. ÜST + ALT ABDOMEN BT İnceleme Oral ve IV yoldan kontrast madde verilerek gerçekleştirilmiştir. Karaciğer parankim dansitesi steatoza sekonder azalmış olarak izlenmiştir.   İntrahepatik ve ekstrahepatik safra kanallarının seyri, genişliği normaldir. Safra kesesi semikontrakte görünümdedir. Pankreas normal görünümdedir. Dalak ortotopik ve normal büyüklüktedir. Abdominal aorta ve ana dalları çapları normal sınırlardadır. Paraaortik, parakaval alanda kısa aksı 1 cm den küçük boyutlarda lenf nodları mevcuttur. Her iki adrenal bez normal büyüklükte ve pozisyondadır. Sol böbrekte milimetrik boyutlu kortikohipodens lezyon izlenmiştir. (Kist) Her iki böbrek normal büyüklükte ve pozisyondadır. Periçekal alanda mezenter planlarında heterojen çizgisel dansite artımları ve milimetrik boyutlu lenf nodu lenf nodları izlenmektedir. Görünümün ayırıcı tanısında enfeksiyöz enflamatuar süreçler düşünülebileceği gibi hastanın primer tanısı nedeniyle metastaz net olarak ayırt edilememektedir. Klinik gereklilik halinde PET BT ile ileri değerlendirme önerilir. Mesane değerlendirme için optimal dolumda değildir.   Kemik yapılarda yaygın dejeneratif değişiklikler izlenmiştir. L5 vertebra korpusu sol yarıda sklerotik görünüm mevcuttur. (Dejeneratif? Metastaz?)

3 cevap
Cevaplar (3)
Uzm. Dr. Cemil Kuşoğlu
Radyasyon Onkolojisi

Merhaba kemikteki sklerotik lezyon dışındaki tarifler meme ca metastazı ile uyumlu değildir. L5 vertebradaki şüpheli görünüm kemik sintigrafisi veya PET CT ile teyit edilebilir. Geçmiş olsun

18 Ağustos 2021 22:03
KE
Soru Sahibi

Doktor bey mesaj kısıtlı olduğu için sonucun devamı buradadır.TORAKS BT İV Yoldan Kontrast Madde verilerek gerçekleştirilmiştir. Mediasten ve akciğer penceresinden yapılan değerlendirmede; Sol tiroid lobunda milimetrik boyutlu hipodens nodüler lezyonlar mevcuttur. Sol meme izlenemedi. (Opere) Her iki aksillada santralinde yağ dansitesi izlenen, öncelikle reaktif olduğu düşünülen lenf nodları mevcuttur. Trakea sağ posterolateral kesimde 6 mm çapında divertikül ile uyumlu görünüm dikkati çekmiştir. Kalp normal konfigürasyonda ortotopiktir. Kalp odacıkları normal büyüklüktedir. Perikardial yüzeylerde belirgin patoloji saptanmadı. Mediasten normal genişliktedir ve merkezde yerleşimlidir. Mediastende kısa aksı1cm nin altında birkaç adet lenf nodu gözlenmiştir. Sağ hiler yaklaşık 12 mm çapında lenf nodu izlenmiştir. Sol hiler patolojik boyut artışı gösteren lenf nodu saptanmamıştır. Özefagus normal değerlendirilmiştir. Her iki akciğerde büyüğü sağ akciğer orta lob lateral segmentte yaklaşık 6 mm boyutunda olmak üzere, parankimal subplevral nodüller izlenmektedir. Hastanın 04. 2018 tarihli BT incelemesi ile kıyaslandığında tanımlanan nodüllerin sayı ve boyutlarında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Th6 vertebra korpusu anterior kesimde milimetrik boyutlu sklerotik odak izlenmiştir.

18 Ağustos 2021 22:07
Uzm. Dr. Cemil Kuşoğlu
Radyasyon Onkolojisi

Bu sayfada tanımlanan lezyonlar da meme ca ile uyumlu değildir. Torakal lezyonların daha net tanımlanabilmesi için PET CT çekilebilir

19 Ağustos 2021 13:54
KE
Soru Sahibi

Teşekkür ederim doktor bey

19 Ağustos 2021 14:07
Uzm. Dr. Cemil Kuşoğlu
Radyasyon Onkolojisi

geçmiş olsun

20 Ağustos 2021 13:18