af
Soru Sahibi
2 Mart 2013 20:38

tirot

ben 22 şubatta radyo aktif iyot aldım hipertiroidim vardı ,bir hafta sonrasında boğazımda ağrı oluştu yutkunmkata zorluk çekiyorum dıştan elimle dahi dokunmak zorluyo beni lüften bana yardımcı bu çıkan sonuçlar olası yan etkiler mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ebru Yücetürk
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp , Nükleer Tıp

Fatma Hanım, Geçmiş olsun. Radyoaktif iyot, tiroid bezine yerleştikten sonra etkisini gösterirken geçici bir süre (tedavi sonrası ortalama bir hafta sonra başlayıp 7-10 gün kadar süren) bezde ödem ve reaksiyon yaratır. Bu dönem bazı hastalarda hiç hissedilmezken, bazı hastalarda boyunda ağrı, hassasiyet, yutkunma zorluğu, gerginlik hiss, sanki bir el boğazını sıkıyormuş gibi bir duygu yaratabilir. Buradan tedavi telaffuz etmem doğru olmayacağından tedaviyi veren hekiminize ulaşmanızı öneririm. Geçmiş olsun. Saygılarımla,

5 Mart 2013 16:27