gm
Soru Sahibi
10 Temmuz 2013 15:49

tiroid

hocam selamlar hocam eşim tiroid ameliyatı oldu sol taraftaki nodül alındı patolojiye gönderildi patoloji sonucunda ise dr muzun verdiği karar sağ taraftaki nodül ünde alınması gerektiğini ve ameliyatttan sonrada radyo aktif uygulanması gerektyiğini söylüyor biz bu konuda sizden bilgi rica ediyorum .bu radyo aktifin nasıl uygulanacağını bize söylenen 3 gün bir kurşun geçirmez odada kaplı tutulacağı buda bizi korkuttu dorusu .lütfen bizi bilgilendirirmisiniz teşekkürler....

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ebru Yücetürk
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp , Nükleer Tıp

Mehmet Bey, Size ve eşinize geçmiş olsun. Tiroid bezinin bir lobu alındıktan sonra diğer lobun da alınması ve akabinde RAİ tedavisi uygulanması gerektiği belirtildiğine göre eşinizde tiroid kanseri teşhis edilmiş olsa gerek. RAİ tedavisi korkulacak bir tedavi değildir. Kurşun kaplı oda denen tedavi odaları, karantina veya hücre gibi yerler değildir. Bu odalar standart hastane odasından farksızdır sadece duvarlarında sizlerin göremeyi şekilde tuğlaların üzerine kurşun kaplanmıştır. Sadece ziyaretçi girişi kısıtlanacak sadece yetkili personel eşinizin yanına giriş çıkış yapabilecektir. Tedavi ağızdan ilaç uygulaması şeklinde yapılır, bu ilacın tadı kokusu rahatsız edici özelliği bulunmamaktadır. Nadiren sonrasında hafif bulantı yapabilir. Eşiniz tedavi öncesinde tiroid hormonsuz bir dönem geçireceği için hipotiroidiye bağlı rahatsızlıkları olabilir ancak RAİ sonrası başlanacak tiroid hormonu takviyesi ile bu şikayetleri de 3-4 hafta içinde gerileyecektir. Tedavi sonrası 10. gün ve daha sonrasında 6. ayda yapılacak taramalarla tedavinin etkinliği değerlendirilecektir. Saygılarımla, Dr. Ebru Yücetürk Kent Hastanesi İzmir

12 Aralık 2013 09:48