tm
Soru Sahibi
12 Şubat 2022 10:06

TDBK düşüklüğü ve Demir (serum) yüksekliği hk

İyi günler hocam, 28 yaşındayım. Yaklaşık 3 haftadır. Vücuduğumun çeşitli yerlerinde (bel ağırlıklı) kas spazmı gibi gerginlikler yaşıyorum. Daha önce böyle bir şey yaşamamıştım. Geniş kapsamlı kan tahlili yaptırdm Kan tahlillerinde hemen hemen herşeye bakıldı ve normal çıktı. Sadece TDBK: 108 ve Demir (serum): 200 çıktı. Ferritinin: 209. Benim şikayetlerime sebep bu tahlil sonuçları olabilir mi? Nasıl bir tedavisi var?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ayşen Bayraç
Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Mazhar bey. Öncelikle buradaki yazılar bilgilendirme amaçlıdır, teşhis veya tedavi yerine geçmediğini hatırlatarak yazıma başlamak istiyorum. Serum demiriniz hafif yüksek, dolayısıyla da bununla uyumlu olarak TDBK ( total demir bağlama kapasitesi) referans değerinin altında saptanmış. Ancak ferritin yani demir depolarınız normaldir. Burada kliniğinizi, muayene bulgularınızı, anamnezinizi ,hemogram ,CRP gibi parametreleri, Hb, MCV gibi değerler ile birlikte değerlendirmek uygun olacaktır. Benim önerim iç hastalıkları doktorunuz ile görüşün, şayet ileri tetkik yapmak isterse sizi mutlaka yönlendirecektir. Sağlıklı günler dilerim. Sevgiler..

13 Şubat 2022 21:23