TH
Soru Sahibi
17 Ocak 2022 14:40

Tansiyon ilaç değişikliği.

Sayın hocam; 7 yıldır tansiyon hastasıyım. Coversyl 5 mg. İlaç kullanıyorum. Son 2-3 yıldır ilaç öksürük yapıyor ve böbreklerime zarar vermeye başladı. Ayrıca hepatit b hastasıyım. Düzenli yürüyüş ve egzersiz yapıyorum. Geçen ay içinde 10 günlük tansiyon ölçümü yaptım. Ekli listede de görüldüğü gibi (Doktorun dediğine göre) bir anormallik görülmedi. Sizden isteğim bu ilaç dışında yan etkisi en az olan bir ilaç almam (tavsiye etmeniz) hususunda yardımcı olmanızı istiyorum. Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ayşen Bayraç
Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Hasan bey , öncelikle buradaki yazılar bilgilendirme amaçlıdır, teşhis veya tedavi yerine geçmemektedir. ACE inhibitörü dediğimiz tansiyon ilacı gruplarında sizde kuru öksürük gibi yan etkiler görülüyorsa sizi takip eden doktorunuzun önerisiyle bu yan etkiyi göstermeyen , kan tetkikleriniz ve muayene sonucunuza göre size en uygun ilaç değişimi yapılmasını talep edebilirisiniz. Sağlıklı günler dilerim.

21 Ocak 2022 14:21