VB
Soru Sahibi
19 Ağustos 2020 11:11

sürekli katabolik etkiye maruz kalma

Merhaba hocam. Ben 30 yaşında bir spor tutkunuyum. Ancak 7 yıldır tanı konulamayan, tükenmişlik sendromu benzeri bir rahatsızlık yaşıyorum. Hiç spor yapmadığım dönemlerde kollarımı 10 saniye yukarıda tutsam bile saatlerce spor yapmış gibi kaslarımda yanma oluyor. Fizyolojik bir rahatsızlığım çıkmadı. Kan değerlerim normal ancak bu rahatsızlık yüzünden 24 yaşında sporu bırakmak zorunda kaldım. 1 ay kadar önce evde hafif çalışmalar ile spora geri döndüm. 2-3 hafta kadar iyi gitsemde tekrar eski sorunlarımı yaşamaya başladım. Spor yaşarken yaşadığım belirtileri en iyi şekilde over-training sürecinde yaşanılanlar ile ifade edebiliyorum ancak sorun şu ki ben yeterli protein almama günde 7 saat uyku ve sporu çok hafif yapmama rağmen ( yaptıklarım sadece günde 20 dk yürüyüş, 25 şınav 25 mekik) hafif bir zorlama ile bu sürece giriyorum. Antrenman şiddetini arttırmak bu süreci daha da hızlandırıyor. Sorunlarım yüzünden yıllarca tutkunu olduğum spordan uzak kaldım. Artık spordan geri kalmamak için zararlı olduğunu bildiğim hade işe yarayacağına emin olsam steroid kullanmaya bile razıyım. Bu sorunu aşmak için nasıl bir yol izlemem gerekir?

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Soner Akkurt
Spor Hekimliği

Önce, bir nöroloji polikliniğinde kas hastalıkları ile ilgili araştırma yapılmasını öneririn.

21 Ağustos 2020 09:34