KC
Soru Sahibi
10 Haziran 2017 21:58

Sunnetten sonra yapisma

Merhaba. Oglum dogduktan 1 gun sonra sunnet oldu. Baslarda bir problem yoktu ancak sonradan pipisi icerde kaldi. Pek cok kez farkli doktorlara goturduk. Hepsi de krem kalintilarindan dolayi pipinin yapistigini ve ileride acilacagini soyledi. Suan oglum 7 yasinda ve hala bir ilerleme kaydetmedi. Ileride problem yasar diye cok endiseleniyorum. Sizce yeniden operasyon yaptirmalimiyiz?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Halil Tuğtepe
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

SAyın Çiğdem hanım, sünnet sonrası pipide oluşan yapışıklıklar erken dönemde ( 1 hafta gibi ) kremlerle açılabiliyor. Küçük yapışıklıklarda çocuğun pipi ile oyna oynaya açma ihtimali vardır. Ancak 7 yıl gibi uzun zaman geçmiş ve hala açılmadıysa bu ancak küçük bir müdahale ile açılması gerekebilir. Yapışıklığın ciddiyeti ve durumuna göre ya hasta başı ya da ameliyathane şartlarında olur. Bunu da görmeden söylemek zor. Saygılarımla.

11 Haziran 2017 08:05