TT
Soru Sahibi
2 Haziran 2014 00:08

spor egzersiz

hocam merhaba yaş 38 kilo 68 bot 1.70 sabah 7 de spora gidiyorum 1 saat parkta tempolu yürüyüş yapıyorum haftanın 5 günü sabah 06.45 te kalkıyorum hocam spora gitmeden 15 dk önce kalkıyorum bu 15 dk içinde ne yemem gerekir aç gittiğim zaman bazen baş dönmesi oluyor tansiyon düşüyor galiba 2 saat önce yemem gerekir ama bu imkansız olduğu için bu kısa sürede ne yapmam gerektiğini söylerseniz sevinirim hocam spordan geldikten sonra evde kahvaltının devamını yapıyorum zaten 15 dk süre içinde ne yemem gerektiğini bilmiyorum görüş ve tavsiyeleriniz için teşekkürler hocam

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba tamer topuz,sabah kan sekerinin dusuk oldugu,kana yeniden enerji ihtiyacinin dogdugu zamandir zira,gece boyunca,%10 daha dusuk olmakla birlikte,metabolik surec devam eder.bu kosullarda acken yaptiginiz spor,kan sekerinizi daha da dusurur ,dolayisiyla yasadiginiz yakinmalar ortaya cikar.depolardaki yakitin aciga cikabilmesi icin,hizli,cabuk enerji kanda olmalidir.bunun icin kahvaltida yiyeceginiz ekmegin 1 dilimini,1su bardagi sut ile yiyerek,yuruyuse gidebilirsiniz,(sut gaz yapmasin diye cok sicak ya da cok soguk olmamalidir...oda isisi) Elit,yarismaci sporcularda,illa ki iki saat once kompleks karbohidrattan zengin bir diyet onermekle beraber,gunluk,tempolu yuruyus icin cokta titiz olmak gerekmedigini dusunuyorum,zira gunluk yuruyus,oksijenlenmek,eklem araliklarinin korunmasi,kas ve ligamentlerin saglamlasarak eklemler ve omurganin korunmasi,kemik sagliginin devami..vb amaclarla yapiliyor

2 Haziran 2014 22:56