CR
Soru Sahibi
5 Haziran 2009 14:42

spinal anestesi ile 19 temmuz 2008 de doğum yaptım anestezi sırasında omuri

spinal anestesi ile 19 temmuz 2008 de doğum yaptım anestezi sırasında omuriliğe tam iğne yapamadıkları için birkaç kez iğneyi çıkarıp tekrar denediler bunun da nedeninin bel kemiğindeki eğrilik olduğunu söylediler aradan 10 ay geömesine rağmen belimdeki ağrılar hala devam etmekte bunun nedeni ne olabilir bu işlemden dolayı zarar görmüş olabilirmiyim.cevabınız için şimdiden teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Galip Neşet Cerit
Anestezi ve Reanimasyon

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim.Spinal anestezi lokal anestezik ilacımızın subarknoid alan dediğimiz beyin omurilik sıvısı (BOS) karışması ilesinirlerin iletim blokajı sonucu oluşur,bu işlem bel kemiğindeki pozisyon bozukluklarından etkilenerek, ilk defada yapılması mümkün olmayabilir.bu işlemden sonra hipotansiyon, bulantı kusma, kalp atım hızınızın yavaşlaması gibi durumlar daha sık görülmekle beraber bel ağrısıda olabilir.ancak 10 aylık öncesinden yapılan bu işlemde bel ağrısı ile ilgili olan şikayetinizle ilgili olarak lomber grafiler, mr gibi tetkikler yaptırmanıhzı öneririm.Nedenler daha çok bel ile ilgili rahatsızlıklarınızdan kgfdaynaklanabilir.Saygılar.

5 Haziran 2009 23:50