GS
Soru Sahibi
21 Ağustos 2009 00:54

17 yaşındaki kuzenim 2009 ocak ayında genel anestezi ile kıl dönmesi ameliy

17 yaşındaki kuzenim 2009 ocak ayında genel anestezi ile kıl dönmesi ameliyatı oldu.Hastalığın tekrarlaması sonucu haziran ayında yine genel anestezi ile ameliyat oldu.Doktoru tekrarlama olduğunu ve ameliyat olması gerektiğini söyledi.9 ay içinde 3 defa genel anestazi uygulanması kişiye zarar verir mi?kalıcı bir hasar meydana gelebilir mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Galip Neşet Cerit
Anestezi ve Reanimasyon

Öncelikle yakınınıza geçmiş olsun diyorum.Kıl dönmesi bildiğiniz gibi dermoid kist veya pilonidal sinüs olarak bilinen, kılların kuyruk sokumu ve nadiren göbekte cilt altına geçip yara abse ve fistül oluşturmasıdır.Tedavisinde genel cerrahi uzmanı tarafından genel veya regional anestezi kullanmadan da tedavi yoluna gidilebilir.Genel anestezi altında da bu işlem hastalığın tekrarlayabilirliği nedeniyle birkaç hatta daha fazlada yapılabilir.Her ameliyat öncesi anestezi hekimi tarafından yapılan Preoperatif değerlendirme sonucu hastanın operasyona engel bir durumu olup olmadığı araştırılır.Değerlendirmeler normalse hasta genel veya regional anestezi alabilir.9 aylık bir süreç içersinde de hasta birden fazla genel anestezi altında operasyona maruz kalabilir.Yanlız bu rahatsızlıkta ben daha çok preoperatif değerlendirmelerde normalse regional anestezi öneririm.Doktorunuzunda size bu seçeneği sunacağını zannediyorum.Saygılarımla.

23 Ağustos 2009 00:21