AS
Soru Sahibi
2 Ekim 2009 00:19

hocam merhaba, eşim 6 haftalık hamile ve 2 gün önce apandisit teşhisi ile

hocam merhaba, eşim 6 haftalık hamile ve 2 gün önce apandisit teşhisi ile ameliyata almak zorunda kaldılar. tabiki organ gelişimi açısından ilk 3 ay içerisinde herhangi bir ilaç kullanımına sıcak bakılmıyor. doktorlar spinal anesteziyi uygun gördüler. operasyon başarı ile geçti fakat spinal anestezinin bebek üzerinde ileride herhangi bir kusur bırakıp bırakamayacağı konusunda net birşey yok. bu anestezinin bebek üzerine herhangi bir yan etkisi ileride olur mu ?yardımcı olabilirseniz sevinirim

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Galip Neşet Cerit
Anestezi ve Reanimasyon

öncelikle geçmiş olsun.spinal anestezi uygulamasını apandisit operasyonunda tercih ettiğimiz gibi bu durum gebe olupta apandisit operasyonu geçirebilecek hastalarda da güvenle uyguluyoruz.sizin durumunuzda olduğu gibi.spinal anesteziyle avantaj olarak daha az fetal depresyon yani bebek üzerinde daha az yan etki, annede azalmış bir aspirasyon riski ve postoperatif yani ameliyat sonrası ağrı tedavisi sağlanmaktadır.bununla birlikte spinal anestezi neticesinde hipotansiyon( tansiyon düşüklüğü) lokal anestezik toksisitesi başağrısı görülebilir.önemli derecede hipotansiyon oluşmadığı takdirde fetüsde(bebekte) spinal anestezinin kan akımına etkisi minimaldir ve intervillöz kan akımı üzerinede önemli bir etkisi yoktur.Şayet derin hipotansiyon uzarsa fetal bradikardiye yol açabilir yani bebek kalp atımı biraz yavaşlayabilir.fakat kan basıncındaki geçici düşmeler iyi tolere edilir.sizdede şayet operasyon esnasında spinal anestezi neticesinde görülebilecek hipotansiyona karşı sıvı tedavisi , ilaçlar ve pozisyon verme gibi durumlarla önlem alındığını zannediyorum.operasyonun başarılı geçmesi spinal anestezinizinde iyi olduğunu işaret ediyor.yanlızca doğuma kadar peryodik gebe muayenelerinizi olun gebelik ultrasonografinizi belli dönemlerde yaptırın.neticede spinal anesteziyle operasyon esnasında müdahale ile önlenebilecek sıkıntıların dışında ileriki dönemlerde herhangi bir problem ve yan etki beklemiyoruz.saygılarımla.

4 Ekim 2009 00:27