SA
Soru Sahibi
22 Mart 2021 17:52

Sonuçlar hakkında

Merhaba doktor hanım bir yakınım hekim onda tahlil yaptırdım alfa feto 7,99 cıktı 2 sonra tekar test yaptırdım 7,91 düştü. Karaciger de yaglanmam var. Benim karacigerim de yagdan korunmuş alan cikti ultrasonda çok korktum. Bana bilgi verebirmisinz konu ile ilgili

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ayşen Bayraç
Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Aslı hanım öncelikle 7.99 ile 7.91 arasında anlamlı bir fark yok yani değeriniz düştü olarak nitelendiremeyiz. Karaciğerde yağlanmadan korunmuş alan olarak ultrasonda değerlendirilmiş olsa da ultrason ileri bir görüntüleme tekniği değil. Mutlaka özellikle karaciğeri detaylı görüntüleyen dinamik MR yaptırmanızı, detaylı bir dahiliye, gastroenteroloji ve jinekoloji muayenesi öneririm. Çünkü AFP yüksekliği öncelikle karaciğer hastalığını düşündürse de yumurtalık , germ hücreli tümörler, diger gastrointestinal sistem hastalıkları ve akciğer hastalıklarında da yükselebilir. Tabi gebelik olması durumunu dışlayarak bu bilgileri söylemekte fayda var. Korkmayın ama tedbiri elden de bırakmayın. Sevgiler..

23 Mart 2021 11:34