KK
Soru Sahibi
10 Eylül 2022 12:43

Sol posterior servikal reaktif lenf nodu

Hocam merhabalar; Yaklaşık 4 ay önce boynumda bir şişlik hissettim ve KBB bölümüne gittim benden boyun US istediler Boyun us nin sonucu şu şekilde Troid bezi boyutu,konturu doğaldır.Bilateral major tükürük bezleri doğal olarak izlenmiştir.boyunda solit yada kistik lezyon izlenmemiştir. Bilateral anterior servikal zincirde kısa aksında 5 mm yi aşmayan norman boyut ve konfigürasyonda lenf nodu izlenmiştir. Ana vasküler yapılar doğal olarak izlenmiştir. Apse yada kolleksiyon bulgusu saptanmamıştır. Sol posterior servikal 6x16 mm boyutunda reaktif lenf nodu izlenmiştir. SONUÇ: sol posterior servikal reaktif lenf nodu. Lakin hocam aynı yerde şişlik aynı şekilde duruyor tamamen gitmemesi normalmi takibi gerekirmi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Deniz Demir
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Kaaan bey merhaba Lenf bezleri uzun sure buyuk kalabiliyor. Buyuklukleri usg ile bir KBB uzmani tarafindan takip edilmelidir.

10 Eylül 2022 13:52