AM
Soru Sahibi
15 Ekim 2021 16:43

Sol di̇z mr: Medial menisküs posterior hornda evre 1 dejenerasyon mevcuttur.

Hocam sol diz mr sonucum öneriniz nedir ne yapmam lazım SOL DİZ MRG Patella konfigürasyonu ve lokalizasyonu doğaldır. Patellofemoral eklem normal olarak değerlendirilmiştir. Retropatellar ve femoral kartilajda patoloji izlenmemiştir. Patellar ligaman ve Kuadriseps tendonu normaldir. İnceleme planına giren kemik yapılarda belirgin patolojik sinyal değişikliği saptanmamıştır. Femorotibial eklem ilişkisi normaldir. Eklem mesafesinde ve suprapatellar bursada effüzyon artışı izlenmemiştir. Medial kollateral ligaman normal kalınlık ve sinyaldedir. Lateral kollateral ligaman normal kalınlık ve sinyaldedir. ACL kalınlığı, şekli, açılanması ve sinyali normaldir. PCL kalınlığı, şekli, açılanması ve sinyali normaldir. Medial menisküs posterior hornda evre 1 dejenerasyon mevcuttur. Diğer meniskal yapılar normaldir. İnfrapatellar Hoffa'nın yağ yastıkçığı normal sinyaldedir. Popliteal vasküler yapıların signal voidleri doğal olupMKL-medial tibial kondil arasında minimal sıvı lokülasyonları gözlenmiştir. Ekleme komşu kas yapıları normal form ve sinyale sahiptir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Cahit Koçak
Ortopedi ve Travmatoloji

Öncelikle geçmiş olsun MR sonucundan ziyade bizim için önemli olan sizin şikayetiniz ve sonrasında yapılan ortopedi doktoru fizik muayenesidir. Bu bilgiler ışığında tetkik değerlendirmesi yapmak daha doğru olur. MR raporunda korkulacak veya acil tedavi gereken bir yazı yok, daha ayrıntılı cevap için ortopedi ve travmatoloji doktorunuza başvurunuz. Saygılarımla

20 Ekim 2021 17:02