SE
Soru Sahibi
15 Mart 2021 15:36

Şiddetli ayak bileği burkulması

Merhaba Hocam, *** *** ** tarihinde sağ ayak bileğimi basket oynarken rebound düşüşü ters bastım ve 'Tibiotalar eklem anterior ve posterior komşuluğunda , subtalar eklem aralığında , talonavikular düzeyde fizyolojik sınırları aşan artiküler efüzyon mevcuttur. Ayrıca ayak bileği çevresinde, ayak dorsal yüzüne uzanan yaygın subkutan ödem izlenmektedir.Anterior talofibular ve posterior talofibular ligaman düzeyinde total ve subtotal rüptür ile uyumlu devamsızlıklar görülmektedir.' raporunu mr sonucu elde ettim. 1 hafta alçı ve 20 günlük fizik tedavi aldım. Ağrılarım bitti ama zaman zaman ayağımın farklı noktalarında yürüyüş sonrası ağrı sorunum oluyor. *** *** ** tarihinde tekrar MR çektirdim ve sonucum; ' Tibiotalar eklem mesafesinde , subtalar eklem aralığında hafif artiküler efüzyon mevcuttur.Anterior talofibular ligaman düzeyinde subtotal rüptür ile uyumlu devamsızlık ve ince kalibrasyon mevcuttur. Posterior talofibular ligamandastraine sekonder sinyal intensite artışı görülmektedir.' Bu iyileşme süreci ne kadar daha sürecek. ayağımı eski hali gibi hissedebilecek miyim? 2 . Bağ rekonstrüksiyonu ameliyatı sizce benim durumumda uygun mudur ? Saygılar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Nevzat Selim Gökay
Ortopedi ve Travmatoloji

Sayın Erhan Bey, takdir edersiniz MR sonucunuza bakarak sizin için uygun tedavi yöntemini belirlemem mümkün değildir. Genel bir bilgi olarak ayak bileği bağ yaralanmalarında 20 günlük fizik tedavinin sıklıkla yeterli olmayacağını ve uzun süreli rehabilitasyonun günlük hayatınıza ve sportif aktiviteye dönüşte çok önemli olduğunu söyleyebilirim. Geçmiş olsun

16 Haziran 2021 12:36