ZM
Soru Sahibi
18 Nisan 2024 17:13

Servikal kanal basisi darligi

Sayın Hocam babam 74 yasinda .boyu 165 cm BMİ 35. 1 yildir boyun agrilari ara ara boyunda bicak saplanir tazda agrilar, kollara gucsuzluk , el parmaklarinda uyusma ve karincalanma sikayetleri oluyor. Sikayetler son 4 aydir artti. Muayene oldugu iki hocamiz ameliyatinin riskli oldugu universite hastanesinde ameliyat olmasini soylediler. Diyetle regule diabeti var. Agrilari icin 2 aydir gabapentin kullaniyor. 3 gun once yapilan servikal mr sonucu var. Ne yapmamiz gerek bizi bilgilendirebilir misiniz sayin Hocam. Ameliyat gerekli mi. Ameliyati cok mu zor veya cok mu riskli. Ameliyat disi ftr ile bir sonuc alinabilir mi. Operasyon olmazsa veya operasyona ragmen felc riskli olabilir mi? Servikal MR incelemesinde Servikal axs düzleşmiştir. Corpus anterior köselerinde spondiloz ile uyumlu dejeneratif değişiklikler mevcuttur. Vertebralarin corpus yükseklikleri normaldir. C3-4, C4-5, C5-6 intervertebral diskte anterior subaraknoid mesafeyi oblitere eden bulbing izlendi. C2-3, C6-7 intervertebral disk konturları normaldir. Tanimlanan seviyelerde belirgin disk herniasyon bulgusu saptanmamistir. Bilateral nöral foramen genislikleri normaldir. Servikal medulla spinalisin kontur , boyut ve sinyal özellikleri doğaldır.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Selamlar, Öncelikle babanıza geçmiş olsun. Bu şekilde ameliyat olması gerekli ya da gerekli değil diyebilmek zor. Sadece rapor bize bunu belirtmez. iyi bir muayene ve klinik olarak şikayetlerini anlamak lazım. Eğer gerekecek se de mutlaka mikrocerrahi ile hgalleriz, bu konuyda şüpheniz olmasın.

26 Nisan 2024 11:22