ÖE
Soru Sahibi
12 Temmuz 2021 09:05

sakroiliak mr sonucu

Hocam merhaba.Annem 57 yaşında. Bel ve kalça ağrısı oluyordu önceden.Düşmesi sonucu sakroiliak mr istendi.Her iki sakroiliak eklemde sakral yüzde T1 a��rl�kl� sekanslarda hipointens, T2 a��rl�kl� sekanslarda hiperintens sinyal de�i�ikli�i izlenmi�tir. Solda eklem aral���nda hafif daralma izlenmi� olup vakum fenomeni lehine T1 a��rl�kl� sekanslarda hipointens görünüm mevcuttur. Görünüm bilateral sakroileit aç�s�ndan �üpheli bulunmu�tur. Takip, klinik korelasyon önerilir. Sakrumda ve kesitler dahilinde iliak kemiklerde T1 ve T2 a��rl�kl� sekanslarda hiperintens fokal ya�lanma alanlar� mevcuttur.Sonuçta önemli bir şey var mı hocam?

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Metin Işık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

iltihaplı bel romatizması olailir diyor

12 Temmuz 2021 22:13
ÖE
Soru Sahibi

Hocam anneme 20-25 yıl öncesi bir doktor sende eklem romatizması var demiş.Ayda bir penadur kullanman gerekiyor demiş.Annem baya zamandır yaptırdı.8 yıldır felan yaptırmıyor.Bel romatizması dediğiniz ankilozan spondilit mi?Benim hlab27 pozitif çıkmıştı.Annemede bakılmasına gerek var mı sizce?

14 Temmuz 2021 09:08
Doç. Dr. Metin Işık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

yapılması gerekir. bir de sakroiliak ekelm mrı

14 Temmuz 2021 18:18