ÖF
Soru Sahibi
28 Kasım 2021 11:14

P-anca pozitif

Sayın hocam doktora gebelik kaybı için gittim.Daha evvel Ana Ifa degerim 1/320 ydi ancak Romatolojik bir bulgu yoktu fiziksel yada testlerde.Yeni testlerde p-anca (mop) testi pozitif acaba fiziksel bir bulgu olmadan bu pozitif degerler kesin hastalık var demek midir?

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Metin Işık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

hayır bir anlamı yoktur. kazara pozitiflik veya gribal enfeksiyonlar ve aşı ilişkili pozitiflik olabilir. ancak romatoloji uzmanınızın takibinde kalın. bazen kanlar pozitif olduktan yıllar sonra romatizma gelişebilir.

1 Aralık 2021 08:14