EE
Soru Sahibi
16 Ağustos 2021 08:01

SAKROİLİAK EKLEM MR

Hocam merhabalar. Sabahları bel kalçada ağrı ve 1 saati geçen tutulma nedeni ile doktora gittim. Kan testinde crp üst sınırda, sedimentasyon ise üst sınırın iki katı kadar yüksek çıktı. 44 yaşında kadın hastayım. Bu ağrılar ve tutulmalar yaklaşık 6 yıldır var. Romatizma testleri negatifti. Sakroiliak eklem mr sonucum ise aşağıdaki şekilde. Mr isteyen dr yıllık izinde ce eylülde dönecek. Romatizmal bir durumdan bahsedilebilinir mi diye değerli görüşlerinizi almak isterim. İyi çalışmalar dilerim SAKROİLİAK EKLEM MRG İNCELEMESİ +C Sayın Meslektaşım Hastanıza Yapılan İnceleme Tekniği : STIR koronal, T1A koronal, ve T2 aksiyal kesitlerin incelenmesinde Bulgular: Her iki sakroiliak eklem aralıkları 1/3 alt kesimi hafif daralmış, yüzlerde düzensiz skleroze görünüm, komşu kemik yapılarda belli-belirsiz fokal Tip 1 kemik iliği sinyali izlenmiş olmakla birlikte eklem aralığında aktif sıvı izlenmemiştir.Post kontrast görüntülerde tarif edilen alanlarda belli-belirsiz hafif kontrast tutulumu saptanmıştır. Klinik ve lab.korelasyonu önerilir. Görüntü alanında izlenen kemik yapıların korteks bütünlükleri ve iç sinyal homojenizasyonu normaldir. Kas ve yumuşak dokularda patolojik sinyal kaydı izlenmemiştir. Hastaya ait radyolojik bulgular raporda belirtilmiştir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Metin Işık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

iltihaplı bel romatizması var ağrı kesici kullanın ve doktorunuzu bekleyin

16 Ağustos 2021 21:22