ÇS
Soru Sahibi
15 Nisan 2021 18:24

Sağ ve sol ayak MR sonucu

Merhaba, ben 49 yaşındayım ayağımdan mr çekildim pandemiden dolayı doktora gidip muayene olamadım bana yardımcı olursanız çok sevinirim. MR SONUCU SOL AYAK BİLEĞİ MRG İNCELEMESİ Tibiotalar eklem talar düzeyde yaklaşık 12 mm lik segmentte grade I osteokondral lezyon ve subkondral kemik ödemi izlendi. Görünüm avasküler nekroz artroz lehinedir. Epin kalkaei imajı mevcuttur. Subtalar eklem orta faset kalkaneal yüzde subkondral kist izlendi. Kalkaneus, talus, diğer tarsal kemikler ve metatarsal kemikler normal konfigürasyon ve lokalizasyondadır. Tendonlar normal kalınlık ve sinyal özelliklerinde izlendi. Ayak bileğindeki major ligamanlar intakttır. Adele gruplarında patolojik sinyal değişikliği saptanmadı. SAĞ AYAK BİLEĞİ MRG İNCELEMESİ Retrotalar mesafede lobule konturlu multiseptalı 10x16x20 mm boyutlarnda kistik görünüm izlendi. Talonavikuler eklemde dejenerasyon izlendi. 1.metatarsofalangeal eklem içi sıvısı artmıştır. Subtalar eklem posterior faset talar ve kalkaneal yüzde skleroz artışı ve subkondral kemik ödemi izlendi. Tibiotalar eklem talar düzeyde 8 mm lik segmentte T1A serilerde normal kemik iliğine göre hipointens, T2A serilerde hiperintens karakterize grade I osteokondral lezyon ve subkondral kemik ödemi izlendi. Görünüm avasküler nekroz-artroz lehinedir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Fatih Kemal Doğan
Ortopedi ve Travmatoloji

Merhaba. Bu mr sonuçlarını muayene ile birleştirmek gerekir. Geçmiş olsun.

23 Nisan 2021 08:58