ke
Soru Sahibi
31 Temmuz 2012 12:08

safra kesesi taşı

annemin yan taraflarında ağrı şikayetiyle doktora gittik.tahlil sonuçlarında safra kesesinde 8mm 9mm boyutlarında taş çıktı. annem mutlaka ameliyat olmak zorunda mı? safra kesesi tamamen mi alınıyor bu ameliyatlarda? ve bu taşlar sırt bel mide ağrısınada sebep oluyo olabilir mi? şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Bilgivar Kaya
Dahiliye - İç Hastalıkları

Safra kesesi taşlarının yaklaşık %50 si şikayet yapmaz çoğunlukla başka amaçla yapılan ultrasonografide farkedilirler. %25 kadarı ise mide şikayetleri ile karışan şikayetklere sebep olur. Geri kalan %25 inde ise tipik safra kesesi ağrısına (Karın sağ üst kdranda, sırta sağ kürek kemiği altına , sağ omuza, mide bölgesine yayılabilir)yol açarlar.Safra kesei taşlarının tedavisi ameliyattır. Ameliyatla kesenin tamamı alınmaktadır. Eskiden açık ameliyat yapılırken son yıllarda genellikle kapalı ameliyat yapılmaktadır. Amelkiyat kararı hastanın yaşına, birlikte olan diğer hastalıklarına, genel durumuna ve şikayet yapıp yapmamasına göre değişir. Bunun için genel cerrahi uzmanının görüşünü almakta yarar vardır. Selam ve sevgiler

1 Ağustos 2012 18:12