LD
Soru Sahibi
24 Eylül 2021 17:21

Safra kesesi polip

31 yaşındayım safra kesemde 2.5 mm polip var safra kesesi polipleri ile kolon polip leri arasında ilişki olduğu söylendi kolonoskopi yapmalı yım tedirgin oldum

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Erdem Koçak
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tıbbi literatürde yer alan çalışmalarda Safra kesesi polibi olan hastalarda kolon polip görülme sıklığında artış olduğu ile ilgili veriler mevcuttur. Ancak 31 yaşında bir hastada ailede erken yaşta kolon kanseri öyküsü yok, açıklanamayan kansızlık, kilo kaybı, makkatan kanama gibi alarm semptomları yok ise rutin olarak safra kesesi polibi var diye kolonoskopi önermiyoruz. Dünyada genel yaklaşım, 50 yaşından sonra tarama kolonoskopisinin yapımasıdır. Genel bir yaklaşım olmamakla birlikte, Safra kesesinde polibi olan ve bu polibin zamanla biyüdüğü hastalarda 45 yaşında tarama kolonoskopisi yapılabilir.

25 Eylül 2021 00:14
LD
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim ederim hocam bahsettiğiniz sorunlar mevcut değil cevabınız için çok teşekkürler

25 Eylül 2021 09:53
Prof. Dr. Erdem Koçak
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Rica ederim.....

27 Eylül 2021 16:53