ıb
Soru Sahibi
2 Eylül 2021 01:58

Alerjik kaşıntı nefes darlığı

Mrb hocam çay kahve kola makarna salam sosis turşu peynir domates süt yoğurt kırmızı biber gibi yiyecekleri tükettikten sonra vücutta kaşıntı kızarıklık sivilce tarzında lekeler baş ağrısı kas ağrıları boğaz kalp çarpıntısı baş dönmesi yutma güçlüğü gibi sistemik belirtiler veriyor sanki yiyecekleri tolere edemiyorum vücut yiyecekleri sindiremiyor gibi ilk 2 saat tolere etmekte zorlanıyorum daha sonra hafiften düzelir gibi oluyor neden kaynaklı bu durum çözülemedi alerji çıkmadı antihistamik içince daha da kötü oluyor alerji bölümü cildiye alerji değil dedi

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Erdem Koçak
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tarif ettiğiniz klinik tablo çoklu besin allerjisine benziyor. Besinleri sindiremek farklı bir durum olup bu gibi şikayetlere yol açmaz. Sindirilmeyen besinler aynı zamanda yeterli emilmeyeceği için malnutrisyon denilen ciddi klinik tabloya yol açabilir. İyi bir allerji ve immunoloji uzmanına başvurmanızı tavisye ederim

25 Eylül 2021 00:22