DA
Soru Sahibi
23 Ocak 2019 16:53

Saç yolmak

Hocam, 18 yaşındaki üniversite öğrencisi yeğenim saçını koparıyor. Sinirli veya sakin olduğu her durumda bunu yapıyor. Bunun altında yatan bir psikoljik sorun var mıdır? Ne yapmalıyız? Psikolog mu yoksa psikiyatr desteği mı almalıyız? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Saç yolma DSM-V Tanı Ölçütü: 1. Saç yitimi ile sonuçlanacak biçimde kişinin yineleyici olarak saçını yolması. 2. Yineleyici olarak saç yolmayı azaltma ya da durdurma girişimleri. 3. Saç yolma, klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya ya da toplumsal, işle ilgili alanlarda ya da önemli diğer işlevsellik alanlarında işlevsellikte düşmeye neden olur. 4. Saç yolma ya da saç yitimi başka bir sağlık durumuna (örn. dermatolojiyle ilgili bir durum) bağlanamaz. 5. Saç yolma, başka bir ruhsal bozukluğun belirtileriyle daha iyi açıklanamaz. (örn. beden algısı bozulduğunda dış görünümle ilgili algılanan kusur ya da özünü düzeltme girişimleri) (Amerikan Psikiyatri Birliği, 2014; çev. Köroğlu). Kaygı çalışılmalı ilaç desteği almak gerekebilir. Önce psikiyatriste sonra da psikoloğa başvurularak terapi desteği alınmalı

23 Ocak 2019 21:30